Yapay Zekalara Toplamda 13 Milyon Dolarlık Yatırım | Teknobahçe

Yapay Zekalara Toplamda 13 Milyon Dolarlık Yatırım

Çin’de pandemi sürecinden dolayı insan güvenliğini göz önünde bulundurarak online olarak düzenlenen World Intelligence Congress yapay zeka fuarında ilgi büyüktü. 148 yapay zeka projesine toplamda 13 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Sözleşmeler ise online olarak imzalandı.

Günümüzde artık her alanda etkisini göstermeye başlayan yapay zeka teknolojileri şirketlerin en büyük odak noktaları konumunda. Her sektörde yapay zekanın kullanım örneklerini kendisine iş edinen küçük şirketler ise sektördeki bu durguna ve korona virüs salgınına rağmen ciddi yatırımlar almaya devam ediyor.

Xinhua Haber Ajansı’nın haberine göre dünyanın en önemli yapay zeka fuarlarından olan World Intelligence Congress(WIC) dördüncüsü Tianjin şehrinde gerçekleştirildi. Online gerçekleştirilen organizasyon toplamda 392 milyon kez izlenerek verilen önemi gösterdi.

Şirketler, hem çalışmalarını tanıtıyor hemde yatırımcılarla online da olsa karşılıklı etkileşime geçip kendilerini ifade edebildikleri bir ortama sahip olabildiler.

Xinhua‘nın paylaştığı verilere göre yatırımların çok büyük çoğunluğu yerel projeler oldu.

WIC’de bunun yanında Çin’de 797 tane yapay zeka alanında faaliyet gösteren şirket varken bu sayı dünyadaki yapay zeka şirketlerinin %14.8’ine denk geliyor.

Ekim 2019 itibari ile Çin’in yapay zeka alanında 440 bin patentinin bulunması ise yaptıkları işlerin ciddiyetini ve ne kadar yenilikçi düşüncelere sahip olduklarını gösteriyor.

Oraya giden Türk şirketlerinin hangileri olduğunu veya gidenin olup olmadığını bilmememize rağmen şunu çok net söyleyebiliriz ki gelişmekte olan bir sektörde bu kadar etkin olmaları geleceği doğru tanımladıklarını ve planladıklarını gösteriyor. Bizim de bu yola bir an önce girebilmemiz ümidiyle…

Kaynak: www.haberturk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir