Microsoft, Eski Fotoğrafları Restore Etmek Amacıyla Yapay Zeka Geliştirdi | Teknobahçe

Microsoft, Eski Fotoğrafları Restore Etmek Amacıyla Yapay Zeka Geliştirdi

İnsanlar, uzun yıllardır anı ölümsüzleştiriyor ve saklıyor. Günümüz teknolojisiyle birlikte, bu anlar şüphesiz ki çok daha yüksek kalitede. Peki eski fotoğraflar? Eski fotoğraflar zamanla soluklaşıyor, çiziliyor yani ilk halini kaybediyor.

Microsoft, insanların eski zamanlarını ziyaret etmelerinin mutlu hissettireceğini ve nostalji seven insanların da var olduğunu düşünerek, eski fotoğrafları eskisinden çok daha iyi hale getirmek için derin öğrenme yoluyla, Yapay Zeka (AI) tabanlı algoritma geliştirdi.

Bu algoritma, Varyasyonel Otomatik Kodlayıcı’yı (Variational Autoencoder – VAE) baz alıyor ve sentetik olarak eşlenmiş verilerle birlikte eski fotoğrafları eskisinden daha iyi hale getiriyor.

Şirket, algoritmanın diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında, % 64.86 oranında daha iyi performans gösterdiğini belirtti.

Eski fotoğraflar artık çok daha yeni

Microsoft’un paylaşmış olduğu bu görselde de gördüğümüz gibi, çizikler, solukluk, bulanıklık gibi önemli kusurlar gözle görülür şekilde giderilmiş durumda. Nostalji seven, anılarından güç alan insanlar için oldukça iyi bir haber.

Ayrıca, yapay zekanın yapabilecekleri günden güne bizleri şaşırtmaya devam edecek gibi duruyor. Yapay zeka, akla gelmesi dahi zor olan birçok durumu mümkün kılıyor.

Daha teknik bilgiler için; https://www.microsoft.com/en-us/research/blog/enhancing-your-photos-through-artificial-intelligence/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir