Yapay Zeka Destekli Yeni Radar Teknolojisi | Teknobahçe

Yapay Zeka Destekli Yeni Radar Teknolojisi

Hızlandırıcılar ve fastball’ları izlemek için yaygın olarak kullanılan radarı kullanan araştırmacılar, otomobillerin köşelere bakmasına ve yaklaşan trafiği ve yayaları görmesine izin verecek otomatik bir sistem geliştirdi.

Araç kullanırken en çok dikkat edilen yerler köşe noktaları ve arabanın görüntüsünden kaynaklanan kör noktalardır. Otonom otomobillerin gelişimi hala ilerliyor ve Princeton Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, gelecekte otonom otomobillerin tümünün birleştirilebileceği başka bir parçaya sahipler.

Standart radarın yeteneklerini yeni algoritmalarla genişletmeye karar verdiler.

Yeni yapay zeka sistemi köşeden biri çıktığında uyarı verecek

Bir araştırmacı ekibi, arabaların köşelere gizlenmiş tehlikeleri akranlarına ve tespit etmelerine izin verecek otomatik bir sistem geliştirmek için hızları izlemek için kullanılan yapay zeka ve radarı birleştirdi.

Bugünün araçlarına kolayca entegre edilen sistem, binalar ve park edilmiş otomobiller gibi yüzeylerden radyo dalgalarını sıçramak için Doppler radarını kullanıyor.

Radar sinyali yüzeye bir açıyla vurur, böylece yansıması bir bilardo masasının duvarına çarpan bir isteka topu gibi geri döner. Sinyal, köşede gizlenmiş nesnelere çarpmaya devam ediyor.

Radar sinyalinin bir kısmı araca monte edilmiş dedektörlere geri döner ve sistemin köşedeki nesneleri görmesini ve hareket edip etmediklerini veya hareketsiz olup olmadıklarını söyler. Gerçek dünyadaki uygulamalarda, bir sürücü veya otonom sürüş sistemi potansiyel tehlikelere karşı uyarılır.

Sorun, radarın otomobiller ve bisikletler gibi köşelerin etrafındaki nesneleri görüntülemek için kullanılan uzamsal çözünürlüğünün nispeten düşük olmasıdır. Ancak araştırmacılar, sensörlerin çalışmasına izin vermek için radar verilerini yorumlamak için algoritmalar oluşturabileceklerine inanıyorlardı. Ve ortaya çıktığı gibi, yapay zeka algoritmaları yardımıyla, aslında görünmeyen nesneler hakkında bilgi edinebildiler.

Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri doçenti ve araştırmacılardan biri olan Felix Heide, “Kesinlikle çok sıkı otomotiv geliştirme döngülerinden geçecekti.Entegrasyon ve pazara sunma açısından çok fazla mühendislik gerekiyor. Ancak teknoloji orada, bu yüzden bunu çok yakında araçlarda görme potansiyeli var.

Aynı zamanda Heide, “Geliştirdiğimiz algoritmalar son derece verimli ve mevcut nesil otomotiv donanım sistemlerine uyuyor. Bu teknolojiyi zaten yeni nesil araçlarda görebileceksiniz.” dedi.

Sistemin nesneleri ayırt etmesine izin vermek için Heide’nin ekibi, radar sinyalinin bir kısmını, standart radarların kullanılabilir bilgiler yerine arka plan gürültüsü olarak değerlendirdiğini işledi. Ekip, işlemi iyileştirmek ve görüntüleri okumak için yapay zeka teknikleri uyguladı.

Bilgisayar bilimi yüksek lisans öğrencisi ve makalenin önde gelen yazarlarından biri olan Fangyin Wei, sistemi çalıştıran bilgisayarın bisikletçileri ve yayaları çok az miktarda veriden tanımayı öğrenmek zorunda olduğunu söyledi.

“Önce orada bir şey olup olmadığını tespit etmeliyiz. Orada bir şey varsa, önemli mi? Bisikletçi mi yoksa yaya mı? O zaman onu bulmalıyız.” dedi.

Wei, sistemin şu anda yayaları ve bisikletlileri algıladığını söyledi, çünkü mühendisler, küçük boyutları, çeşitli şekilleri ve hareketleri nedeniyle bunların en zorlu nesneler olduğunu hissettiler. Sistemin, araçları tespit etmek için de ayarlanabileceğini söyledi.

Bu sistemin mantığı kolay gibi gözükse de o uyarıyı aldıktan sonra yapılacak olan aksiyonlar tamamen kullanıcıya ait olacak. Otonom araçlarda ise olay olabilecek en hızlı şekilde yapay zekaya aktarılıp gerekli önlem alınacak.

Şuanda prototip üzerinde çalışılsa da geleceğe umutla bakılan bir proje olması ilerleyen yıllarda bu sistemin çokça karşımıza çıkacağının habercisi. Bu önlem kazaları ne kadar oranda azaltır? Kullanıcı dikkatini etkiler mi? Yada uyarıldıktan sonra karar sürücüye belli bir süreliğine mi yoksa temelli mi bırakılmalı? Yani kullanıcı belirli bir süre tepki vermezse araç bir tepki göstermeli mi gibi sorular şuanda düşünmemiz ve değerlendirmemiz gereken sorular arasında yer alıyor.

Kaynak: www.princeton.edu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir