Yapay Zeka, Covid-19'a Çözüm Olabilecek mi? | Teknobahçe

Yapay Zeka, Covid-19’a Çözüm Olabilecek mi?

Son yıllarda insanoğlunun durdurmakta ve atlatmakta en çok zorlandığı süreçlerden birisi olan korona virüs, etkilerini hala kuvvetli bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Teknolojinin bu kadar geliştiği söylenen bir dönemde ise akıllara çarenin bu teknolojilerde saklı olup olamayacağı sorusunu getiriyor.

Günümüzün en büyük ilgi alanlarından olan yapay zeka ile ilgili ise kesin olarak bir fikir birliğine varılabilmiş değil. İnsanlığa daha büyük zararlar vereceği konusunda düşünce sahibi olanların sayısı hiç azımsanamayacak kadar çok olsa da Enbiosis Biyoteknoloji, çözümün yapay zeka ile sonuçlanacağını düşünenlerden.

Yapay zeka temelli mikrobiyom analizi üzerinde çalışmalar yaparak kişiselleştirilmiş sağlık teknolojileri üretmeyi amaçlayan ve bunu 2020 Yılın Sağlık Girişimi Ödülü’nü alarak da süsleyen Enbiosis Biyoteknoloji, Sağlık Bakanlığı’nın vermiş olduğu onay ile alınan klinik çalışma Etik Kurul Onay Belgesi ile pandemi sürecinde belirlenmiş olan hastanelerde tedavi gören, görmüş olan hastaların bağırsak mikrobiyomunu inceleyerek oluşturdukları yapay zeka sistemleriyle hastalığın derinlerine inerek çözümler arayacak.

İnsan bedenini bu şekilde zor durumda bırakan korona virüs için çözümün en derinlerde aranması gerektiğine inanan Enbiosis Biyoteknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Özkan, “Şu anda yapay zeka temelli kişiselleştirilmiş beslenme müdahaleleri ile bağırsak mikrobiyomunu sağlıklı kişilerinkine benzetiyor ve bu yolla bağırsak hastalıkları, obezite, psikolojik sorunlar veya cilt hastalıkları gibi problemlerde tedaviye destek veya hastalıktan korunmaya yardımcı oluyoruz. Mikrobiyom bilimi, önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir sağlıklı yaşamda ve hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynayacak bir alan. Enbiosis olarak sahip olduğumuz bilim ve teknoloji ile sağlık alanında çözümler sunmaya Türkiye’de başlamış olmanın gururunun yanında, kısa sürede tüm dünyaya fayda sağlayacak gelişmeler sunmayı hedefliyoruz.” dedi.

Ömer Özkan ayrıca, “Sağlık Bakanlığı’nın izni ile klinik çalışma onay belgemizi aldık. Şu anda, bir şehir hastanemizdeki COVID-19’lu hastalara ait numunelerin ve klinik bilgilerin proje ekibimizdeki hekimler tarafından toplanması devam ediyor. Daha sonra bu numuneleri Türkiye’nin en kapsamlı araştırma merkezlerden biri olan Genom ve Kök Hücre Merkezi’nde analiz edeceğiz. COVID-19’lu hastalarının klinik seyri ile bağırsak mikrobiyomundaki farklılaşma arasında ilişki bulunması büyük bir ipucu ve bu çalışma ile birlikte entübe hastalar ile hastalığı hafif atlatanların mikrobiyom çeşitliliğini karşılaştırarak inceleyeceğiz. Çıkan sonuçlar doğrultusunda kişilerin hastalığı mümkün olduğu kadar hafif atlatması için mikrobiyom profillerini COVID-19’a karşı savunmayı destekleyecek şekilde güçlendirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Çözümün ana faktörü olduğu takdirde büyük bir testten başarıyla geçmiş olacak yapay zeka için tersi durumda ise eleştirilere maruz kalabilme ihtimalinin olması durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. İnsanlık tarihindeki kırılma noktalarından birisinde hala tartışma konusu olan bir teknolojinin söz sahibi olması ise sürece ayrı bir heyecan katıyor. Cevabını zamanın göstereceği bu yolda Enbiosis Biyoteknoloji’ye başarılar diliyor, olumlu sonuçları bir an önce görmeyi ümit ediyoruz.

Kaynak: www.dunya.com

1 Comment

  • Kader

    COVID-19 gibi küresel bir pandemide, teknoloji, yapay zeka ve veri bilimi, toplumların salgını etkili bir şekilde ele almalarına yardımcı olmak için oldukça önemlidir. Yazınızda COVID-19 ile yapay zeka arasındaki ilişkiyi somut verilerle ele aldığınız için ayrıca tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir