Yakın Tarihin En Büyük DDOS Saldırısı Amazon'a Karşı Gerçekleştirildi | Teknobahçe

Yakın Tarihin En Büyük DDOS Saldırısı Amazon’a Karşı Gerçekleştirildi

Dünyanın en büyük alışveriş şirketi olan Amazon, 17 Şubat 2020 Pazartesi günü tarihin gördüğü en büyük DDOS saldırısına maruz kaldıklarını açıkladı.

Amazon Web Services (AWS), 2.3 Tbps’lik ZDNet raporlarına göre şimdiye kadar kaydedilmiş en yoğun trafik hacmine sahip DDOS saldırısıyla karşı karşıya kaldıklarını ve bu saldırıları, hafifletmek için yatırım yaptıkları AWS Shield ile karşı koyduklarını ifade etti.

Saldırının amacının Amazon Bulut Servislerini kullanan bir internet sitesine yönelik olduğu belirtildi fakat hedef alınan site açıklanmadı.

Olayın büyüklüğünü daha iyi anlayabilmek için belki de geçmişte büyük DDOS saldırılarına maruz kalmış kuruluşları incelemek gerebilir. Bu saldırıdan önceki en büyük saldırı Mart 2018’de NetScout Arbor’un yaşadığı 1.7 Tbps ile gerçekleştirilmişti. Yine 2018 yılında fakat bu sefer Şubat ayında GitHub’ın maruz kaldığı meşhur 1.3 Tbps’lik DDOS saldırısı ki GitHub bu saldırıyı çok profesyonel bir şekilde engellemeyi başarabilmişti. Kullandıkları DDOS koruma hizmeti saldırının başlamasından sadece 10 dakika sonra GitHub’ı uyarmış ve saldırı toplamda 20 dakika tamamen savuşturulup etkisiz hale getirilmişti.

Amazon’un yaşanan bu olayları doğru bir şekilde değerlendirip önceden yaşamış olduğu kripto para hırsızlığından da yaşadığı tecrübeyle birleştirip AWS Shield sistemini çok verimli bir şekilde iyileştirdiği de ortada.

Bu gelişmeler bize siber güvenliğin hiç azımsanmayacak bir noktada olduğunu, internet ortamında her daim bir riskin barındığını ve şirketlerin geleceklerini etkileyebilecek bir noktaya geldiğini gösteriyor.

Eğer “Amazon gerekli önlemleri almasaydı ve saldırı başarılı olsaydı ne olurdu?” sorusu ile “Amazon’a bile saldırı da bulunabilecek kadar kendisinden emin ve o donanıma sahip olan ekiplerin sahip olduğu teknolojileri düşünmek” konusu ise sizlere bırakıyorum.

Kaynak: www.theverge.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir