WhatsApp'a Türk İşi Rakip: İLETEE | Teknobahçe

WhatsApp’a Türk İşi Rakip: İLETEE

Bilginin en büyük güç olduğu dönemde tüm ülkeler veya firmalar bu kullanıcı bilgilerini ele geçirme odaklı uygulama özellikleri geliştirebiliyorlar.

Türkiye adına bu soruna çözüm bulmak isteyen HAVELSAN ise yurt içi ve dışında operasyonlar yürüten güvenlik güçleri olmak üzere kamu için yüksek gizlilik ve güvenli haberleşme olanağı sunan İLETEE adı verilen bir sistem geliştirdi.

WhatsApp’ın kullanıcı sayısı, kullanım alanları ve kullanım koşulları göz önüne alındığında her hangi bir telefon konuşmasının veya mesajlaşmasının güvenliği her ne kadar WhatsApp tarafından korunuyor gibi gözükse de tamamen gizli olup olmadığı sürekli konuşulan konulardan.

Milli Mobil Güvenli Haberleşme Sistemi‘nin kısaltılışı olan İLETEE ise Whatsapp’ın yerini alacak ve cep telefonuna yüklenecek. Güvenlik güçleri , internet üzerinden sesli görüşebilecek; mesajlaşabilecek. Böylece, kritik öneme sahip veri ya da bilgi başka bir ülkenin kontrol sahasından çıkacak. 

Öncelikle kamu sektöründe kullanılacak olan İLETEE, testlerde elde edilen başarılı sonuçlar, istenen seviyede burada da gerçekleşirse bireysel kullanıcıların kullanımına sunulacak.

Bu projenin zamanlamasının ise çok güzel bir döneme denk geldiğini söyleyebiliriz. WhatsApp’ı bünyesinde bulunduran Facebook‘un son yıllarda kişisel verilerin gizliliğine gereken önemi vermediğini gösteren bir çok olaydan sonra ciddi atılımlar yapsa da insanların aklında hala bir soru işareti olarak duruyor.

Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelerin ve kullanıcıların bu sistemi ne kadar benimseyecekleri ise İLETEE ve HAVELSAN’ın bu projedeki başarısını gösterecek.

Kaynak: www.webrazzi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir