Twitter, Yazılım Dilinde Kullandığı Irkçı Terimleri Değiştiriyor | Teknobahçe

Twitter, Yazılım Dilinde Kullandığı Irkçı Terimleri Değiştiriyor

ABD’de başlayan ırkçılık karşıtı protestolar dünya genelinde yayılırken Twitter mühendisleri de yazılımlarda bulunan bazı kelimeleri kaldırma kararı aldı.

Twitter’ın yazılım mühendisliği bölümü tweet atarak “daha kapsayıcı bir dil kullanmak amacıyla değiştirmeyi” istediği programlama terimlerinin bir listesini verdi. Bu listeye göre ‘whitelist’ yani ‘beyazliste’, ‘allowlist’ yani ‘izinlistesi’, ‘master/slave’ ikilisi ise ‘lider/takipçi’ anlamında ‘leader/follower’ ile değiştirilecek. 

Programlama dilinde sözlük karşılığı ‘efendi’ anlamına gelen ‘master’, ‘köleler’ yani ‘slaves’ diye adlandırılan kopyaları kontrol eden, kodlamanın orijinal versiyonunu tanımlamak için kullanılıyor.

Karaliste anlamındaki ‘Blacklist’ otomatik olarak reddedilen unsurları, örneğin yasaklı internet sitelerini ifade etmek için kullanılırken beyaz liste ya da ak liste anlamındaki ‘whitelist’ de izin verilen siteleri ifade ediyor.

Bunlar uzun yıllar önce yaratılmış bilgisayar programlarında çok sık kullanılan terimlerdir.Uzmanlar yerleşmiş bilgisayar programlama dilinin değiştirilmesinin milyonlarca dolara mal olacağını ve aylar alacağını söylüyor.

Twitter’ın yazılım mühendisliği bölüm başkanı Michael Montano, “Kelimeler önemlidir. @TwitterEng’in değerlerimizi yansıtmasını ve yolculuğumuzun daha kapsayıcı olmasını desteklemesini istiyoruz. ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir