Türkiye'de İlk Siber Güvenlik Üssünden Sonra İlk Siber Güvenlik Lisesi'de Açıldı | Teknobahçe

Türkiye’de İlk Siber Güvenlik Üssünden Sonra İlk Siber Güvenlik Lisesi’de Açıldı

Türkiye’nin İlk Siber Güvenlik Lisesi, Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu yıl ilk eğitim-öğretim serüvenine başlıyor.

Geçtiğimiz aylarda Siber Güvenlik Kuluçka Merkezi’nin 2021 yılında faaliyete geçeceğinin açıklanmasının ardından şimdi de aynı yerde, Pendik’te bulunan Teknopark’da proje okul çalışması altında ilk Siber Güvenlik Lisesi kurulacak.

2017’de İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalışmaları sürdürülen, Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi açılış çalışmaları geçtiğimiz haftalarda neticelendi: Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bu yıl 31 Ağustos’ta açılması planlanan yeni eğitim ve öğretim döneminde ilk öğrencileri ile buluşmuş olacak.

Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi unvanını alan, Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Teknopark bünyesinde bu yıl ilk eğitim öğretim serüvenine başlıyor.

Öncelik LGS Puanı

Tüm Türkiye’den öğrenci kabul edecek olan Teknopark İstanbul MTAL’in, 30 kişilik kontenjanı olduğu ve öğrencilerini LGS sıralamasına göre alacağı biliniyor.

5 adet dersliği ve sızma testi, adli bilişim, yapay zeka ve siber tatbikat olmak üzere 4 bilişim laboratuvarı ile eğitim öğretime hazır olan Teknopark İstanbul MTAL, savunma sanayinin kalbinde güvenli bir gelecek, uygulayarak öğrenmek ve öğretmek için Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesine öğrencilerini arıyor.

İstanbul Pendik’te yer alan, Teknopark İstanbul MTAL’in, ilk eğitim yılı İngilizce hazırlık eğitimi olacak. Hazırlık yılını takip eden 4 yıllık eğitim öğretim süreci boyunca kültür dersleri ve siber güvenlik dersleri ağırlıklı olarak görülecek, bu sayede öğrenciler hem mesleki anlamda hem de akademik anlamda sıkı bir eğitim almış olacak.

Tüm ihtiyaçlar karşılanacak

Kamu bünyesinde bir proje okul olarak açılan Teknopark İstanbul MTAL öğrencileri için ücretsiz konaklama ve yeme – içme imkanı da sunuyor. Kız ve erkek öğrenciler için iki ayrı pansiyonun hazır olduğunu ve yemekhane servisinin de pansiyonda sağlanacağı bilgisi paylaşıldı.

Siber Güvenlik alanına yapılan yatırımlar çok olumlu yönde olsa da geriye bir adım daha kaldı. Belki de bu yatırımların fayda vermesine olanak sağlayacak en büyük eksik üniversiteler.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinde siber güvenlik hala tek dönemlik ders olarak veriliyor. Önce kuluçka merkezinin sonra da lisesinin kurulduğu düşünülürse belki de artık bir bölüm olarak açılmasının vakti gelmiştir…

Tanıtım Videosuna Buradan Ulaşabilirsiniz

Kaynak: www.hurriyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir