Turbografx-16 Mini Çıkıyor | Teknobahçe

Turbografx-16 Mini Çıkıyor

Turbografx-16 Mini


Retro oyun severler için harika bir konsol geliyor. Tam olarak “mini konsol” olarak adlandırabileceğimiz Turbografx-16 Mini ile birçok retro oyunu oynayabiliyorsunuz.

Son zamanlarda oyun konsollarının eski oyunları tekrar canlandırabilmek ve bu özlemi giderebilmek adına piyasaya sunduğu klasik oyun konsollarına bir yenisi ekleniyor.

Adında 16 olmasının sebebi 1997 tarihinde ilk kez çıktığında bir “PC Engine” olarak çıkan Turbografx-16 adlı bu konsolun, 16 bit olarak çıkacağının öngörülmesiydi. Aslında 16 bit olarak çıkmamış ve 8 bit olarak piyasaya sürülmüştü. Bu da piyasaya sürülüş zamanında aldatıcı olarak nitelendirilmişti. Aslında adında 16 olmasının sebebi, 16 bit video renk kodlayıcısına ve 16 bit video ekran denetleyicisine sahip olmasından dolayıydı.
Turbografx-16
Turbografx-16 ile oynayabildiğimiz tüm oyunlar, yeni çıkacak olan mini konsolda da mevcut. Bu oyunları hatırlamak isterseniz veya merak ediyorsanız linkteki videoyu izleyebilirsiniz.

NEC tarafından tasarlanan Turbografx-16’nın çıkacak olan mini versiyonu geliştiren firma ise, adını sık sık oyun dünyasında duyduğumuz Konami.

Özellikle karantina dönemlerinde oyun konsallarına talep dünya genelinde oldukça arttı. Herkes bir Playstation, Nintendo ve Xbox ile oyun oynayarak zamanını geçirmeye çalışıyor. Turbografx-16 Mini bize büyük grafikli oyun vaatleri sunmuyor, ki zaten bu amaç için de tasarlanmadı, ancak şu an yurt dışı fiyatı olan 100$lık makul fiyatı ile içinde tüm oyunları dahil olmasıyla bize güzel bir seçenek sunuyor.

İçinde totalde 57 oyun olacağı öne sürülen ve 19 Mart 2020 tarihinde çıkacağı Amazon’da belirtilen bu konsolun 22 Mart tarihinde çıkmış olmamasının sebebi, tahmin edeceğiniz üzere pandemi döneminden kaynaklanıyor. Hatte eğer ilgilenirseniz, Amazon linkine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tüm Japon PC Engine oyunlarını oynayabildiğiniz bu konsol, gayet minimal bir boyutta. İçinden bir adet konsol, güç kablosu ve bir HDMI kablosu çıkıyor. Farklı bölgelere göre farklı renk seçenekleri de bulunmakta. Maalesef henüz Türkiye pazarına giriş yapmış değil.

Bomberman, Fantasy Zone, Air Zonk gibi eski oyunları özleyenler için çok güzel bir seçenek gibi duruyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir