Sosyal Mesafeye Teknolojik Destek: Yarasa Sensörler | Teknobahçe

Sosyal Mesafeye Teknolojik Destek: Yarasa Sensörler

İskoç start-up ​​şirketi IMERAI, Yapay Zekanın (A.I.) çevresindeki fiziksel dünyayı anlamasını sağlayan bir sensör geliştirdi.

Doğal dünyadan ilham alan teknoloji, görüntüyü çevresini anlamak için ses kullanan bir yarasaya benzer şekilde almak için ışık yerine yankılanmayı kullanır. Ortaya çıkan resim tanımlanabilir veriler olmadan görünür, böylece gizlilik korunur.

Başlangıçta ev içi uygulamalara odaklanan atılım, evdeki mahremiyet için çok önemlidir. Bununla birlikte, sensörün uygulamaları, ofis binalarında sosyal mesafeyi kolaylaştırmak ve bunama ve diğer yardımlı yaşam ihtiyaçları olanları desteklemek de dahil olmak üzere geniş kapsamlıdır.

Bu proje doğrultusunda gerekli yatırımı alan IMERAI’nin CEO’su Bowen şunları söyledi: “Bir yapay zekaya bir insan tarafından en sık tarif edilen bilgilerin nasıl yorumlanacağını öğretmeniz gerekir. Tüm yapay zekalar, bizim gibi dünyayı anlamak için sürekli öğrenmeli ve uyum sağlamalıdır. Ancak endüstri, yapay zeka kullanıcılarının gözetiminden veya kamera kullanımından mahremiyetini istila etmeden insanların evlerinde neler olduğu hakkında çalışmalarda bulunuyor. “

“Pek çok problemde olduğu gibi, doğanın çözümü vardı. Vahşi doğada, yarasalar bir çığlık atıyor ve mesafeleri ve fiziksel nesnelerin yerini anlamak için yankıları dinliyorlar. Bu şekilde, yarasa çevresini yorumlayabilir. Sensörlerimiz, herhangi bir tanımlayıcı veri olmadan bir resim oluşturmak için eclolocation(ekolokasyon) özelliğini kullanarak benzer şekilde çalışır ve böylece gizliliğin korunması sağlanır. “

“Bunun yaygın uygulamaları var. İngiltere, pandemi önlemlerinin nasıl güvenli bir şekilde hafifletileceğini tartışırken, bu tür bir teknoloji, bir ofis merkezinde kaç kişinin bulunduğunu ve sosyal uzaklaşma ve enfeksiyon kontrolüne yardımcı olmak için ne kadar uzak olduklarını saymak için kullanılabilir. Yardımlı yaşam için bu, demans(bunama – alzheimer) hastaları ve yardımlı yaşam ihtiyaçları olan diğerleri için bu değiştirebilir, hareketlerinin izlenmesine ve herhangi bir bozulmanın daha hızlı bir şekilde alınmasına izin verebilir. ”

Bowen, günümüzdeki yapay zeka teknolojilerinin sürekli kendilerini yenilemesi gerektiğini ve kendi sistemlerinde de buna özen gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: siliconsemiconductor.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir