Siber Suçlular, Oyuncuları Hedef Alıyor | Teknobahçe

Siber Suçlular, Oyuncuları Hedef Alıyor

Oyunla ilgili web saldırıları Nisan ayında %50’den fazla arttı. Siber suçlular, saldırıları başlatmak için kilitlenme sırasında video oyunlarındaki artan popülariteyi kullanıyorlar.

Nisan ayında, Kaspersky kullanıcılarını oyun temasını kullanan kötü amaçlı sitelere yönlendirmek için yapılan günlük engellenme girişimleri, Ocak 2020’ye kıyasla %54 arttı. Ayrıca, Nisan ayında, kullanıcıları en popüler oyun platformlarından biri için kimlik avı sayfalarına yönlendirmek için engellenen deneme sayısı Şubat 2020‘ye göre %40 arttı.

Bu bahar, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanın içeride kalmasına izin verildi, çünkü birçok ülke bir tür pandemi önlemleri veya hareket kısıtlamaları uyguladı. Evde daha fazla kişi ve ellerinde daha fazla boş zaman olduğunda, çoğu video oyunları da dahil olmak üzere çevrimiçi eğlenceye döndü.

Mart ayından itibaren, Steam kullanıcılarının toplam sayısı önemli ölçüde arttı ve platform 30 Mart’a kadar hem aktif kullanıcılar hem de eş zamanlı kullanıcılar için aktif olarak oyun oynayan tüm zamanların rekoruna ulaştı.

Bu eğilimi fark ettikten sonra Kaspersky araştırmacıları, pandemi döneminde video oyunlarının tehdit manzarasına daha derinlemesine bakmaya karar verdiler. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, buldukları şey, siber suçluların çeşitli saldırılara başlamak için video oyunlarına olan ilginin artmasıydı.

Kaspersky Security Network‘ten elde edilen verilere göre, kullanıcıları oyun temasını kullanan kötü amaçlı sitelere yönlendirmeye yönelik günlük deneme sayısında önemli bir artış oldu. Nisan ayında Ocak ayına göre %54 artış yaşandı.

Çoğu zaman, kullanıcılar popüler oyunların ücretsiz sürümleri, güncellemeler ve uzantılar veya hileler gibi vaatlerle cezbedilir.

Ancak, kullanıcılar bu bağlantıları tıklarsa, parola çalan kötü amaçlı yazılımlardan fidye yazılımlarına ve madencilere, kurbanın bilgisayarından kripto para birimini gizlice mayınlayan yazılımlara kadar çok çeşitli kötü amaçlı programlar indirilebilir.

Suçlular tarafından en sık kullanılan oyun şimdiye kadar yapılmış en popüler oyunlardan biri olan Minecraft‘dı. Adı 130.000’den fazla web saldırısında kullanıldı. Saldırılarda kullanılan diğer popüler oyunlar Counter Strike: Global Offensive ve The Witcher 3‘tü.

Dahası, Kaspersky’nin Kimlik Avı Önleme Sistemi istatistiklerine göre, Şubat ayına kıyasla, “Steam” kelimesini içeren kimlik avı sayfalarına engellenen yönlendirme sayısı Nisan ayında %40 arttı.

Bu konuyla alakalı Kaspersky güvenlik uzmanı Maria Namestnikova, “Video oyunu ile ilgili bu saldırıların çoğu özellikle karmaşık değil; Başarılarının büyük bir kullanıcı bileşeni vardır. Son birkaç ay, kullanıcıların kimlik avı saldırılarına düşmeye veya oyun söz konusu olduğunda kötü niyetli bağlantılara tıklamaya son derece duyarlı olduklarını gösterdi – ister korsan sürümler bulmak ister isterse kazanmalarına yardımcı olacak bir hile için istekli olsunlar. ”diyor.

Bir diğer Kaspersky güvenlik uzmanı Yury Namestnikov ise,Artık birçok oyuncu oyunlar için şirket ağlarına girmek için kullandıkları aynı makineleri kullanmaya başladığından, temkinli olmaları iki katına çıkarılmalıdır: riskli eylemler sadece kişisel verileri veya parayı savunmasız hale getiriyor, aynı zamanda kurumsal kaynakları da yapıyor. Evden çalışırken, mümkünse, kişisel bilgisayarınızı kurumsal ağa erişmek için kullandığınız bilgisayarla karıştırmamaya çalışın.” diye ekliyor.

Video oyunları oynarken saldırılardan korunmak için Kaspersky uzmanlarının tavsiyeleri ise şu şekildedir:

  • Video oyun hesaplarınızı korumak için mümkün olduğunda güçlü şifreler ve iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanın.
  • Siber suçlular tarafından kullanılan favori yemlerden biri olduğu için video oyunlarının hilelerine ve korsan kopyalarına karşı dikkatli olun.
  • Kaspersky Security Cloud gibi kötü amaçlı indirmeleri tanımlayan, kimlik avı sitelerini engelleyen ve kötü amaçlı sayfalara yönlendirmeleri önleyen güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.
  • Oyun sırasında güvenlik çözümünüzü kapatmayın, daha az kaynak tüketen oyun modunu açın.

Kaynak: www.kaspersky.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir