Siber Saldırıların Yeni Durağı: AVUSTRALYA | Teknobahçe

Siber Saldırıların Yeni Durağı: AVUSTRALYA

Günümüzün en büyük teknolojik tehlikesi olan gösterilen siber saldırılar, etki alanlarını arttırmaya devam ediyor. Bu zamana kadar firmaları ve devletleri geri dönüşü olmayan büyük ekonomik zararlara sokan siber saldırıların yeni hedefinin Avustralya olduğunu Avustralya Başbakanı Scott Morrison açıkladı.

Pandemi sürecinde, korona virüsün bir numaralı gündem maddesi olduğu ve bir çok işin sağlığın ardından ikinci planda kaldığı bu dönem siyah şapkalı hackerlar için adeta bulunmaz bir nimet haline geldi ve saldırılarında etkisi artmaya başladı. Bunun son durağı olan Avustralya’da ise Başbakan Morrison ise bu duruma cuma günü yaptığı basın toplantısında üstü kapalı bir şekilde açıklık getirdi.

Morrison konuşmasına, Avustralya hükümeti ve kurumlarının süregelen karmaşık bir ‘devlet tabanlı’ siber saldırıya maruz kaldığını ifade ederek başladı. Bir süredir bu sürecinin devam ettiğini de söyleyen Morrison, saldırıların devletin tüm düzeylerini, temel hizmetleri ve işletmeleri kapsadığını fakat gerekli önlemlerin alındığını ve şu ana kadar önemli kişisel veri ihlallerinin olmadığını ve olmaması içinde ekiplerin büyük uğraşlar verdiklerini ifade etti.

Bir gazetecinin bu işin arkasındaki devletin Çin olup olmadığı yönünde sorulan soruya ise kesin bir yanıt vermemekle birlikte saldırıların küresel olarak görüldüğünü ve Avustralya’ya özgü olmadığını düşündüklerini vurguladı.

Siber saldırılar konusunda pek şanslı bir ülke sayılmayan Avustralya, daha önceden de parlamento bilgisayar ağına saldırıların olduğu ve avcı uçakları ile donanma gemileri hakkındaki bilgilerin çalındığı düşünülürse durumun önem seviyesinin çok yükseklerde olduğunu gözler önüne seriyor.

Yaşanan bu olaylardan sonra alınan tüm önlemlere ve yatırımlara rağmen siber güvenlik alanının siber saldırıların gerisinde kaldığını ve çözüm oluşturmak konusunda zorlandığını söyleyebiliriz. Bunda en büyük faktörün öneminin geç anlaşılmasıyla birlikte alışılagelmiş bir düzen içinde savunma duvarlarının kurulması hackerların işlerini kolaylaştırdığı ve bu sistemlere göre toollar oluşturduğu da bir gerçek.

En kesin çözümün güvenlik işlerinin yapay zekalarına verilmesiyle oluşacağına inanmamın haricinde saldıran ekiplerinde oluşturacağı yapay zeka ile iki yapay zekanın birbiriyle mücadele içine girme ihtimali ise insanı heyecanlandıran türden. En sonda yine insan aklının süreci kazandıracağı bu alanda ise bu alanda yetenekli insanların seçeceği taraflara ve iyi niyetlerine dayanıyor.

Kaynak: www.bbc.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir