Savaş Alanının Yeni Sahipleri: KATİL ROBOTLAR | Teknobahçe

Savaş Alanının Yeni Sahipleri: KATİL ROBOTLAR

Artık teknolojinin olanaklarının genişlemesiyle bilgisayarda film veya oyunlar için yapılmış olan bir çok şey gerçek hayatta da karşımıza çıkmaya başladı. Bunların içinde de robotlar var. Ama bu sefer ki iyi anlamda değil ne yazık ki…

Yapay zekayla düşmanlarını tanıyan robotlar kimi ülkeler tarafından üretilmeye başlandı bile. Amaç, çatışmalarda insan kaybını önlemek, maliyeti düşürmek ve daha etkili askeri operasyonlar gerçekleştirmek.

İnsan tarafından yönlendiren katil droneların aksine, otonom olma özelliğine sahip yapay zeka ile üretilmiş katil robotlar, inisiyatif alarak kimi hedef alacaklarına kendileri karar verecek. Bu robotlar insan müdahalesi olmadan görevlerini yerine getirebilecek.

Katil robotlar, barut ve nükleer silahın bulunmasından sonra savaş teknikleri açısından üçüncü devrim olarak görülüyor.

İnsanlık için tehdit mi?

Bilim dünyasından önemli isimler katil robotların insanlık için büyük bir tehdit oluşturduğu ve bunun yapay zeka üzerinden silahlanma yarışına yol açabileceği görüşünde.

2013 yılında katil robot yapımına karşı çıkan bazı sivil toplum kuruluşları kampanya başlattı. Uluslararası Robot Silahların Kontrol Altına Alınması adlı komite söz konusu robotların kullanımını düzenleyen bir anlaşma yapılmasını talep ediyor.

Silah taşıyan insan hava araçları uzun süredir kullanımda. Buna küçük çaplı dronelar da eklendi.

Yakın geçmişte Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro‘ya bir törende konuşma sırasında bomba yüklü drone ile saldırı düzenlenmişti.

Söz konusu saldırı birçok alanda kullanılan bu insansız araçlarının yeni nesil terör aracı olup olmadığına yönelik soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Terör örgütleri tarafından kötüye kullanılması konusunda endişe taşıyan bazı Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkeler, ulaşılması oldukça kolay ve ucuz olan bu araçların ithalat ve pazarlamasına özel bir düzenleme getirilmesini istiyor. Rusya, Ocak 2018’de Suriye’de askerlerini konuşlandırdığı bölgelerde on tane dronenun saldırısına uğradığını açıklamıştı.

Burada asıl sorulması gereken soru ise evet robotlar maliyeti ve en önemlisi insan kaybını azaltacak ama sonuçta bunlar robot ve herhangi bir insan faktörü olmadan kendilerini kendileri yönetecek. Peki ya dışarıdan bir siber saldırı ile bu robotlar ele geçirilip o ülkeye veya firmaya karşı kullanılırsa yada insanlara karşı kullanılırsa neler olacak?

Robotları siber saldırılara karşı insanlar koruyor olabilir fakat karşılaşabilecekleri saldırıları insanlar önleyebilir. Bu ihtimal dahilinde ama akıl akıldan üstündür. Hedef kusursuz robotlar üretmekse bu sorun, hayallerin önündeki en büyük engel. Robotlar kendi korumalarını da kendisi yapabilir. O noktaya getirebilirler kendilerini ama o zaman insanlardan hiç bir şekilde emir komuta almadan neler yapacaklarına nasıl karar vereceğiz?

Bunların hepsi detaylıca konuşulup, planlanıp, hesaplanıp ortak kararla yürürlüğe konulması gereken çok ciddi bir konu. Gelişmeleri ise bekleyip görmekten başka elimizden başka bir şey gelmiyor.

Kaynak: tr.euronews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir