Sağlık Sektöründe Covid19 Sürecine Siber Saldırı Lekesi | Teknobahçe

Sağlık Sektöründe Covid19 Sürecine Siber Saldırı Lekesi

ABD’li yetkililer Salı günü Çin’i koronavirüs aşıları ve tedavileri üzerinde çalışan biyoteknoloji firmalarını hedef alan suçlu bilgisayar korsanlarına sponsor olmakla suçladılar.

Yetkililer, ABD şirketlerine koronavirüs araştırması yaparak casusluk yaptıkları ve diğer hırsızlıklar için devlet temsilcilerinden yardım aldıkları iddia edilen iki Çinli erkeği suçladı.

İddianame, ABD’nin Çin siber casusluğu üzerindeki baskısının ortasında geliyor. FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı Mayıs ayında Çin hükümetine bağlı hackerların koronavirüs aşı araştırmalarını hedef aldıkları konusunda uyardı.

Geçen hafta ABD, İngiltere ve Kanada, Rus korsanlarının da yeni koronavirüsü ortadan kaldırmak için aşı geliştiren firmaları ve üniversite laboratuvarlarını hedef aldıklarını bildiren alışılmadık bir ortak açıklama yayınladılar.

Eski elektrik mühendisliği öğrencileri Li Xiaoyu ve Dong Jiazhi’ye Salı günü serbest bırakılan suçlamalar arasında ticari gizli hırsızlık ve tel sahtekarlığı komplosu da yer alıyor.

Suçlamalar nelerdir?

Savcılar, Li ve Dong’un, söz konusu verileri, cihaz bileşenleri üretmek için ortak olduğu Çinli bir şirketten korumaya çalışırken bir Massachusetts tıbbi cihaz mühendisliği şirketinden kaynak kodunu çaldığı iddia edildi.

Demers, bir vakada, Li ve Dong’un, bir Maryland teknoloji firmasından, firmanın hangi ürünleri pazara sunmayı planladığını ortaya çıkaracak ve bir rakibin zamandan ve paradan tasarruf edeceğini test eden test mekanizmalarını, üretim süreçlerini ve tedarik zinciri verilerini çaldığını iddia etti. Çünkü bir haftadan kısa bir süre sonra hacklendiler.

Yetkililer, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı’ndan (MSS) bir memur da dahil olmak üzere, zaman zaman Çin istihbarat ajanlarından destek alan erkekler özel bilgisayar korsanlarını aradı.

Savcılar, daha önce 2009’da başlayan ‘yüz milyonlarca dolarlık ticari sır, fikri mülkiyet ve diğer değerli ticari bilgileri’ çaldıklarını iddia ettiler.

Washington eyaletinde açığa çıkan iddianame, Çin’de yaşayan iki adamın yakın zamanda ‘biyoteknoloji ağlarında ve kamuoyu ile Covid-19 aşıları, tedavileri ve test teknolojisi üzerinde çalıştığı bilinen diğer firmalardaki güvenlik açıklarını araştırdıklarını.‘ söyledi.

İddianameye göre, bilgisayar korsanları bir İngiliz yapay zeka firmasına, bir İspanyol savunma yüklenicisine ve bir Avustralya güneş enerjisi şirketine sızabildiler.

Çin neden onları desteklemekle suçlanıyor?

Savcılar, erkeklerin zaman zaman kendi özel çıkarlarıyla hareket ettiklerini söyledi. Bir şirketten özel bilgilerini yayınlamadığı için fidye istedikleri bir zaman da dahil olmak üzere – ancak diğer zamanlarda Çin hükümetine ‘bariz ilgi bilgisini çalıyorlardı’ .

İddianameye göre, bilgisayar korsanlarına MSS’nin ‘birlikte çalıştığı, yardım ettiği ve’ tanıdıklığı ‘olduğu bildirildi.

FBI Direktörü: Çin, ABD için “en büyük tehdit”

Askeri verileri çaldığı iddia edildi ve Çin hükümetine Hong Kong’da bir demokrasi aktivisti ve eski bir Tiananmen Meydanı protestocunun şifrelerini sağladılar.’

Ulusal güvenlik genel avukat yardımcısı John Demers, salı günü yaptığı açıklamada, “Çin şimdi, Rusya, İran ve Kuzey Kore ile birlikte, siber suçlular için devletin yararına çalışmak üzere ‘çağrı üzerine’ olmaları karşılığında siber suçlular için güvenli bir sığınak sağlayan utanç verici uluslar kulübünde yerini aldı. Çin Komünist partisinin Amerikan ve diğer Çinli olmayan şirketlerin Covid-19 araştırması da dahil olmak üzere zor kazanılmış fikri mülkiyetine olan doyumsuz açlığını beslemek için.” dedi.

Çin Dış işleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, ülkenin ABD Covid-19 araştırmasını ‘saçma’ olarak çalmak için siber saldırılar düzenlediği fikrini reddetti.

Bu ayın başlarında, FBI Direktörü Christopher WrayÇin’i ‘gerekli olan her durumda dünyanın tek süper gücü haline getirmek için devletin tüm çabalarını” suçladı.

Wray, “Şimdi FBI’ın şimdi her 10 saatte bir Çin ile ilgili yeni bir karşı istihbarat davası açtığı bir noktaya geldik. Şu anda ülke çapında devam etmekte olan yaklaşık 5.000 aktif karşı istihbarat vakasının neredeyse yarısı Çin’le ilgili.”

Kaynak: https://www.washingtonpost.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir