Ormanların Koruyucusu: Yapay Zeka | Teknobahçe

Ormanların Koruyucusu: Yapay Zeka

Günümüzde, doğamız ve ormanlarımızın en büyük düşmanı insanlardır. Orman yangınlarının sayısının giderek artması, dünyanın ekosistemini bozacağını söyleyenlerin sayısı az değil ve uzmanlar bunları her fırsatta dile getiriyorlar.

Ormanlarımızdan faydalanarak geldiğimiz bu günlere ise şimdi onları koruyarak minnetimizi olabildiği kadar göstermeliyiz. Bunun içinde ormanlarımıza göz kulak olacak, yardıma ihtiyaçları olduğu anda bizlere haber verecek günümüzün en popüler teknolojilerinden olan, yapay zekadan faydalanacağız.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pekdemirli, oluşturdukları teknolojik alt yapı ile orman yangınlarına ilk müdahale süresinin 40 dakikadan 12 dakikaya indirdiklerini saniyelerin bile önemi olan bu konuda hedeflerinin ise 2023’te hedeflerinin süreyi 10 dakikaya düşürmek olduğunu belirtti.

17 Haziran 2020 tarihinde İzmir’de bu araç ve gereçleri tanıtan Dr. Bekir Pekdemirli yaptığı açıklamada, yangınların %88’inin insan hatasından kaynaklandığını, en büyük önlemi ve özveriyi yine kendimizin göstereceğini söyledi.

MÜDAHALELER ARTIK GENİŞ KAPSAMLI OLACAK

Bu yıldan itibaren orman yangınlarında daha erken ve etkili çözümlere ulaşmak için tüm hazırlıkların tamamlandığını ve gerekli önlemlerin alındığını belirten Bakan Dr. Bekir Pekdemir konuşmasının devamında ise şu sözleri kullandı:

“Bu kapsamda, yer ekiplerinde 1.072 adet arazöz, 281 adet su tankeri, 586 adet ilk müdahale aracı, 185 adet dozer, 473 adet diğer araç-iş makineleri ile birlikte toplam 2.597 adet araç ve bu araçlarda görevli 10.545 yangın işçisi, 3.000 teknik eleman, 5.000 orman muhafaza memuru olmak üzere 18.545 personel görev yapacak.

Havadan ise 6 idari helikopterin yanında 27 adet yangın söndürme helikopteri, 2 adet 10 tonluk amfibik uçak görev yapacak. Orman yangını organizasyonunda kullanılan yaklaşık 8 bin araç, anlık olarak araç takip sistemi ile takip edilerek orman yangınlarına müdahale edilecek.

Ayrıca, yangın başlangıcı ve yangın sırasındaki görüntülerin teknolojik olarak değerlendirilip erken, etkin ve en tasarruflu olarak orman yangınlarına müdahale edilmesi için 1 adet İnsansız Hava Aracı (İHA) kiralandı. Bu aracımız, 1 Temmuz-28 Eylül tarihleri arasında 90 gün süreyle görev yapacak. Geliştirilecek yapay zeka uygulaması ile yangınlar otomatik olarak tespit edilecek ve yangının seyri anlık olarak yangın kontrol merkezine aktarılarak, söndürme stratejisinin belirlenmesinde büyük kolaylık sağlayacak.”

YENİDEN YAPILANDIRMA YAPILIYOR

Son 10 yılda yangından zarar gören yaklaşık 7 bin 330 hektarlık alanın tamamının Orman Genel Müdürlüğü tarafından yeniden ağaçlandırıldığını söyledi.

Bu süreçte ortalama 2 bin 209 adet orman yangının çıktığını belirten Pekdemir’in belirttiği sayılara göre yüzde 88′inin 1.943 adede denk gelmesi ise ne kadar umursamaz ve ihmalkar olduğumuzun acı bir göstergesi.

EKİPLER UYARILIP BİLGİLENDİRİLİYOR

Orman yangınlarına karşı en etkili yöntemin erken müdahale olduğunu belirten Bakan Pekdemir, yıl boyunca verdikleri eğitim ve yangın tatbikatlarıyla sezona gerekli hazırlıkları yaparak girildiğini ifade etti.

Ülke genelinde 776 yangın gözetleme kulesinin olduğunu söyleyen Pekdemirli, “Orman teşkilatı ekiplerimiz Ege ve Akdeniz başta olmak üzere mayıs ve kasım ayları arasında yurt genelinde teyakkuz halinde çalışmalarını sürdürüyor. Orman Genel Müdürlüğümüz ile Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün birlikte yürüttüğü Meteorolojik Yangın Risk Haritası ile de saatlik bazda oluşabilecek yangınlara karşı ekipler uyarılıyor.” dedi.

Toplamda 15.545 yangın işçisine, 3 bin teknik personele ve 5 bin orman muhafaza memuruna işbaşı eğitimi verildiğini bu yıl ayrıca, gönüllü yangın söndürme işçisi olmak için müracaatta bulunan 11 bin 500 vatandaşımıza yangın eğitimi verildiğini kaydeden Bakan ise 14 ülkeden 226 teknik personele Antalya Uluslararası Ormancılık Eğitim merkezinde eğitim verdiklerini, 10 farklı ülkede 34 farklı yangına uçak ve helikopterlerle yardımda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Açılan yangın sezonuna günümüzün imkanları göz önünde bulundurulduğunda oldukça olumlu tedbir alınması ile orman yangınlarının azalmasını temenni ediyor, meydana gelen yangınların ise en kısa hasarla atlatılmasını ümit ediyor, bizim ana ilgi odağımız olacak olan yapay zekanın ise performansını ve katkısını büyük bir merakla bekliyoruz.

Kaynak: www.tarimorman.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir