Microsoft, Kameralar İçin Bir Yapay Zeka Geliştirdi | Teknobahçe

Microsoft, Kameralar İçin Bir Yapay Zeka Geliştirdi

Microsoft, akıllı telefon üreticilerinin tam ekranındaki ilerlemeye büyük katkı sağlayacak yapay bir zeka geliştirdi. Yeni yapay zeka sayesinde ekran altındaki kameraların performansı önemli ölçüde artacaktır.

Akıllı telefon üreticilerinin ekran / vücut oranını artırma çabaları devam ediyor. Bu konuda atılan önemli adımlardan biri çeşitli çentik tasarımları ve kızak kameralarıydı.

Bu konudaki bir sonraki adım, ekranlarının altına gömülü kameralar olacak.

Telefon ekranındaki Selfie kameralar şeffaf OLED ekranların altına yerleştirilecektir. Belki de bu konudaki en önemli gelişme, ekranın altına yerleştirilen kameranın yeterli ışık alması ve kullanılabilir bir fotoğraf üretmesi olacaktır.

Ekran altı kameralar için Microsoft’tan önemli bir adım

Nokta fotoğraf / T-OLED ekranın büyütülmüş detayı, aynı kamera aynı fotoğrafla çekilmiş

Yukarıda bahsedilen konuyu araştıran Microsoft Research, ekranın piksel yapısından kaynaklanan kırılmanın görüntüyü bulanıklaştırdığını, kontrastı düşürdüğünü, mevcut ışık seviyelerini düşürdüğünü ve hatta bazen görüntünün içeriğini tamamen engellediğini belirtir.

Ekip ayrıca bu sorunların ekranın piksel tasarımına bağlı olarak değiştiğini söylüyor.

Fotoğraflardaki bu azalma tahmin edilebilir bir şekilde gerçekleşir ve genellikle piksel yapısı nedeniyle yatay olarak gerçekleşir. Araştırmacılar, U-Net sinir ağı yapısını T-OLED ekran fotoğraflarında bulunan görüntü düşüşünü telafi etmek için kullandılar.

Bu yapı, sinyalin gürültü oranında ve görüntünün bulanıklığında iyileştirmeler yapar. Söz konusu gelişmeyi aşağıdaki üç fotoğrafta görebilirsiniz;

T-OLED ekranla fotoğraflanan fotoğraf:

Görüntü düzeltmelerinden sonra:

Görüntü düzeltmelerinden sonra:

Fotoğraf çekmeye yapay zekanın dahil edilmesi, arka planı bulanıklaştırma veya değiştirme gibi ilginç tekniklere ve daha iyi ve doğal video görüşmelerine izin veren diğer video manipülasyon tekniklerine de izin verir.

Microsoft, video konferans ayarlarında daha büyük ekranlar için bu iş üzerinde çalışırken, bu geliştirmenin kendisini yeni nesil amiral gemisi akıllı telefonlarında bulacağı görülüyor.,

Kaynak: regardnews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir