KFC, Dünyanın Laboratuvar Ortamında Üretilmiş İlk Nugget’ları Üzerine Çalışıyor | Teknobahçe

KFC, Dünyanın Laboratuvar Ortamında Üretilmiş İlk Nugget’ları Üzerine Çalışıyor

KFC, “geleceğin restoranı” konseptinin bir parçası olarak, dünyanın ilk laboratuvarda üretilen nugget’larını üretmeye çalışıyor. ABD merkezli fast food zinciri, tavuk eti ve bitki materyali kullanarak tavuk eti “yazdıracak” biyoprin teknolojisi geliştirmek için Rus şirketi 3D Bioprinting Solutions ile birlikte çalışacaklarını duyurdu.

Dev şirket, bioprinting firmasına “KFC tadına ulaşmak için” ekmek ve baharat gibi malzemeler sağlamayı planlıyor,orijinal tavuğun tadını ve dokusunu çoğaltmayı amaçlıyor.

Ayrıca, laboratuvar ortamında nugget üretilmesi, standart tavuk etinden çok daha fazla çevre dostu olacak. KFC, sera gazı emisyonlarında ve enerji tüketiminde azalmalar olacağını belirtti.

3D Bioprinting Solutions’ın kurucu ortağı Yusef Khesuani, KFC ortaklığını açıklayan bir bildiride, “Başlangıçta tıpta yaygın olarak tanınan 3D biyoprin teknolojileri, günümüzde et gibi gıdaların üretiminde popülerlik kazanıyor.” dedi ve ekledi: “Gelecekte, bu tür teknolojilerin hızlı bir şekilde geliştirilmesi, 3D baskılı et ürünlerini daha erişilebilir hale getirmemizi sağlayacak ve KFC ile işbirliğimiz sonucunda oluşturulan teknolojinin pazarda hücre bazlı et ürünlerinin lansmanını hızlandırmaya yardımcı olacağını umuyoruz.”

KFC, laboratuvar ortamında üretilen nugget’ların bu sonbaharda Moskova’da son test için hazır olacağını söyledi. Duyuru, Rusya’da test ettiği sürecin diğer 3D biyolojik baskı çabalarından nasıl farklı olduğunu ayrıntılandırmadı, ancak “piyasada bu tür karmaşık ürünlerin hayvan hücrelerinden oluşturulmasına izin verebilecek başka hiçbir yöntem yok.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir