IOT Cihazlardaki Büyük Tehlike | Teknobahçe

IOT Cihazlardaki Büyük Tehlike

Günümüzde televizyonlardan fırınlara hatta tost makinelerine kadar hemen hemen her yeni ev cihazı ve sistemleri ile ofisler, nesnelerin interneti (IoT) teknolojisi ile kullanımımıza sunuluyor. Yaşam alanlarımızı daha rahat ve akıllı hale getiren bu cihazlar beraberinde siber güvenlik açıklarını getiriyor.

IoT cihazlar üzerinden siber saldırılar gerçekleştiren hackerlar kişisel verileri çok kolay elde etme şansı buluyorlar.

Evlerdeki akıllı cihazlar ya da şirketlerde bulunan ve online bağlantılarla kullanılan birçok ürün kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlıyor. Ancak her ne kadar teknolojinin ilerlemesiyle akıllı cihazlara sağlanan siber güvenlik çözümleri de ilerlemiş olsa da her IoT cihazı için bu durum aynı olmuyor. Sahip olunan IoT cihazların çoğunda, gelişmiş siber tehditlere karşı koruyacak herhangi bir sistem bulunmuyor.

IoT üzerinden kişisel verilere saldırıyorlar

IoT cihazları kullanılan alanlara göre birçok veriyi içerisinde barındırabiliyor. Ev alışverişlerinden, evde hangi saatlerde olduğunuza kadar ya da hangi şirket verilerini ne zaman ve nerede kullandığınız gibi birçok önemli veriyi kullanabiliyor.

5 Adımda IoT Cihazlarının Güvenliği:

  1. IoT cihazınızın güvenirliğini kontrol edin. IoT cihazları satın almadan önce cihazın internete nasıl bağlandığını, hangi verilere erişebildiğini, elde ettiği verileri nerede sakladığını ve hangi koşullar altında bu verileri kullandığını kontrol edin.

  2. Gizlilik ve güvenlik seviyelerini artırın. Varsayılan şifreleri, eşsiz ve karmaşık bir şifre ile değiştirin. Kablosuz yönlendiriciler de dahil olmak üzere tüm cihazlar için güçlü şifreler kullanın.

  3. Ayrı ağ bağlantılarında kullanın. IoT cihazlarınızı mümkünse ayrı bir ağda kullanın. Bu durum saldırı gerçekleştiren hackerlerin diğer ağlara sızmasını engelleyecektir.

  4. Cihazlarınızı güncelleyin. Evin içerisindeki cihazların güvenlik durumu, kimler tarafından kullanıldığı, yazılımın üretici tarafından düzenli bir şekilde güncellenip güncellenmediği ve en önemlisi de ne sıklıkla saldırıya uğradığı konularında güncel kalın.

  5. Gelişmiş çözümler kullanın. Tüm cihazlarınız için zararlı yazılımları, kimlik avı ve saldırı girişimlerini tespit edip engelleyecek bir güvenlik çözümü kullanın.

Kaynak: cnnturk/teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir