iOS 14 WWDC 2020'de Tanıtıldı | Teknobahçe

iOS 14 WWDC 2020’de Tanıtıldı

iOS 14’ün tüm özellikleri resmi olarak WWDC 2020 etkinliğinde tanıtıldı. Apple tarafından düzenlenen etkinlikte, iOS 14 ile gelen yeni özellikler Apple tarafından kullanıcılarına sunuldu. iOS 14 ne zaman iPhone kullanıcılarına sunulacak? iOS 14 ne gibi özellikler ile bizleri bekleyecek? iOS 14 hangi iphone modelleri için gelecek?

iOS 14 ne zaman kullanıcılarıyla buluşacak?

Apple bugün WWDC 2020 etkinliğinde iOS 14 için net bir yayınlanma tarihi vermedi.Bununla birlikte isteyenler bugün itibarıyla beta sürümünü indirebilecek fakat bunun için geliştirici hesabına ihtiyaçları olacak. Apple iOS 14 için Temmuz ayında açık bir beta yayımlayacak. Bu beta kullanıcıların test etmeleri için ilk fırsat olacak. iOS 14 Eylül ayında tam sürümüyle karşımıza çıkması bekleniyor.

iOS 14 ile gelen yeni özellikler neler olacak ?

1.Ana ekran ve widget’lar

İOS 14 ile bugüne kadar yapılan en yenilikçi değişiklik, Apple’ın ana ekranına yaptığı geliştirmesi oldu. Yeni bir Uygulama Sayfası, iOS’un uygulamaları kategoriye göre akıllıca gruplamasını sağladı . Widget’lar yeniden boyutlandırılabilir oldu. Ana sayfadaki uygulamaların yanı sıra kendi sayfalarından normal sayfalara kaldırılabilme özelliği getirildi.

Widget’lar, Apple’ın önceki iOS sürümüne göre çok daha kapsamlı hale getirildi. Hava durumu widget‘ı, örneğin dört veya iki sütun alacak şekilde yeniden boyutlandırıldı ve boyuttaki her değişiklik, bir haftalık tahmin gibi dinamik olarak daha fazla bilgi ekleme imkanı bizlere sunuyor.

2.Siri ve çeviri

Apple, Siri için kompakt bir tasarıma gitti. Ayrı bir Siri ekranı çekmek yerine dijital asistana sadece bir uygulamayı başlatmasını söyleyerek doğrudan ana ekranda yapabilmemize olanak sağladı. Benzer şekilde hava durumu gibi Siri istekleri ekranın üstünde görünecek.

Apple, çevirinin dili otomatik olarak algılayacak kadar akıllı olduğunu söylüyor. Tüm bu çeviri ve kopyalama, iPhone‘da herhangi bir verinin buluta yüklenmesine ihtiyaç duymadan gerçekleşecek. Bu başka bir dilde biriyle sohbet etmek için internet bağlantısına ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelir ve çeviri her zamankinden daha hızlı olacak.

3.Haritalar

Apple‘ın yeni rehberler de dahil olmak üzere Haritalar için planlanan birkaç değişikliği de bu etkinlikte tanıtıldı. Rehberlerin arkasındaki fikir, Apple‘ın size yemek yiyebileceğiniz yerler ve belirli şehirlerde keşfedilecek yerler için seçilmiş öneriler sunacak olması. Bununla birlikte karbon ayak izinizi en aza indirecek şekillerde dolaşmanıza yardımcı olacak.

İOS 14’te bisiklet şeritleri ve yollarında sizi uyaracak, bisiklet sürmeye özgü yol tarifleri alabileceksiniz. Yol tarifleriniz sessiz veya yoğun yollarda seyahat edip etmediğinizde sizi bildirecek ve ileride bazı dik tepeler varsa sizi uyarmak için rotanızdaki yüksekliğe göre sizi uyaracak.

Elektrikli bir aracınız varsa, Haritalar aracınızın mevcut şarjını izleyen bir EV yönlendirme özelliği de eklenecek. Haritanızda, Haritalar, rakım ve hava durumu dikkate alınarak rotanız boyunca şarj istasyonları görüntülenecek.

4.Mesajlar

Mesajlar yıllar boyunca büyük ölçüde değişmeden kaldı ancak nihayet iOS 14 ile bazı ek değişiklikler ile birlikte yeni değişikliklere gidildi ve en sık konuştuğunuz kişileri rahatça sabitleyebilmeniz için yeni mesajlar listesi ekranın üstünde bir alanda yerini alacak.

5.Carplay

Eğer araba anahtarları ile dolaşmaktan bıktıysanız, Apple iOS 14’te Carplay uygulamasıyla sizlerin karşısına çıkacak. Carplay, NFC gibi kullanılacak ve aracınızın kilidini açmak için dokunmanız yeterli olacak. Bazı modellerde, iPhone’ununuzu aracın iç şarj pedine yerleştirmeniz ve ardından aracı çalıştırmak için start düğmesine basmanız yeterli olacak.

Apple, Carplay özelliğinin fiziksel anahtarlardan daha güvenli olduğunu söylüyor. Cupertino’nun ahizelerine yerleştirilmiş Güvenli Enclave sayesinde anahtarları diğer iPhone kullanıcılarıyla güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz. Carplay’i destekleyen ilk araç olan 2021 BMW 5 Serisi, Temmuz ayında satışa sunulacak.

iOS 14 güncellemesi alacak iPhone modelleri

iPhone SE (2020)
iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone SE (2016)
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iPod touch (7. nesil)

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir