iOS 14 ile LinkedIn, Pubg Mobile ve Daha Birçok Uygulamanın Veri İhlali Yaptığı Ortaya Çıktı | Teknobahçe

iOS 14 ile LinkedIn, Pubg Mobile ve Daha Birçok Uygulamanın Veri İhlali Yaptığı Ortaya Çıktı

Bilindiği üzere Apple bir süre önce düzenlediği WWDC 2020 etkinliğinde iOS 14 işletim sistemini tanıttı. Şu anda beta testinde olan iOS 14 birçok yeniliği içeriğinde barındırıyor. Ayrıca yeni nesil işletim sistemi panodaki verilere erişerek casusluk yapan uygulamaları da ortaya çıkardı.

İşte söz konusu o uygulamalar:

LINKEDIN

DonCubed” isimli Twitter kullanıcısı, iOS 14’ü denediği iPad Pro’sunda LinkedIn uygulamasının verileri kopyaladığını gösteren bir video paylaştı. LinkedIn’de ürün mühendisi olarak çalışan Erran Berger da videodaki olayın yalnızca yazılımsal bir sorun nedeniyle olduğunu söyledi.

Berger, uygulamada bulunan sorunun çözüleceğini belirtti. iOS 14 ile verilerin izinsiz bir şekilde kopyalanmasının önüne geçmeyi planlayan Apple, TikTok da LinkedIn gibi eleştiri oklarının hedefi olmuştu. TikTok yönetimi, bu durumu ile ilgili olarak; “Bu sistemi uygunsuz ve kötü niyetli mesajları engellemek için kullanıyoruz” ifadesini kullanmıştı.

iOS 14’te bulunan uyarı sistemi sayesinde alınan önlemler, kullanıcıları veri ihlallerine karşı koruyor. Kullanıcılar, iOS 14 sayesinde bir uygulamanın kullanıcılar tarafından yazılan, kullanılan ve panoya kopyalanan içerikleri takip ettiğini ve bunları kopyaladığını bir bildirim aracılığı ile fark edebiliyor.

CALL OF DUTY MOBILE

Dünyanın en çok oynanan mobil oyunlarından biri olan Call of Duty Mobile da verilerinize gizlice erişen casus bir uygulama.

FRUIT NINJA

Kavun karpuz kestiğimiz ve dokunmatik telefonların sahneye çıkmasıyla birlikte popülerleşen Fruit Ninja, kişisel bilgilerinizi de sizden habersiz kopyalıyor.

PUBG MOBILE

Tartışmasız dünyanın en çok tercih edilen mobil oyunlarının başında yer alan ve adına pek çok turnuva düzenlenen PUBG Mobile’ın da casusluk yaptığı ortaya çıktı.

ACCUWEATHER

Popüler hava durumu uygulaması AccuWeather, oldukça detaylı bir şekilde hava durumunu kullanıcısıyla paylaşıyor. Ancak bu uygulama da casusluk yapıyor.

ALİEXPRESS

Alışveriş platformlarından AliExpress’in de iOS 14 sayesinde diğer pek çok uygulama gibi casusluk yaptığı ortaya çıktı.

GOOGLE NEWS

Google’ın popüler servislerinden olan ve sıcak haberlerin paylaşıldığı Google News de kullanıcılardan habersiz panoya erişen uygulamalardan biri.

TİKTOK

Son zamanların en popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, pek çok telefonda bulunuyor. Ancak bu uygulama da panoya kopyalanan verilere gizlice erişiyor.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/daveywinder/2020/07/04/apple-ios-14-catches-microsofts-linkedin-spying-on-clipboard-tiktok-apps-privacy-iphone-ipad-macbook/#7f1d830d5896

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir