iOS 14 ile Beraber Gelecek Özellikler | Teknobahçe

iOS 14 ile Beraber Gelecek Özellikler
Apple, güncellemeleriyle her zamanki gibi kullanıcı deneyimini en kullanışlı hale getirmeye ve sistemsel küçük sorunları çözmeye devam ediyor.

Bir sorun olmaması halinde 22 Temmuz tarihinde duyurmayı planladıkları iOS 14 güncellemesi, Apple Worldwide Developers Conference aracılığıyla gerçekleştirilecek.


İşte iOS 14 güncellemesinin beraberinde getirdikleri :

1) Ana ekran güncellemesi

Rivayete göre, uygulamaları ızgara görünümü yerine artık liste olarak düzenleyebilmemize ve bu görünümü vermemize izin verilecek. Apple Watch üzerinde yapılabilen alfabetik sıralama gibi bir fonskiyonun artık iPhone cihazlar için geçerli olduğunu da söyleyebiliriz. Bundan önce sadece okunmamış bildirim süresine veya kullanma sıklığına göre sıralayabiliyorduk.

2) Halihazırda gelen uygulamaları değiştirebilme

Bildiğimiz üzere iPhone cihazlarda “default” olarak tabir ettiğimiz, ilk kez telefonu açtığımızda otomatik olarak yüklü gelen Apple Music, Maps gibi uygulamalar mevcut. Artık bu uygulamaları değiştirebilmek bizim elimizde. Kullanıcılar artık “third party” adını verdiğimiz, üçüncü taraf uygulamaları kendileri önceden seçebilecek. Kısacası telefonun kurulumu sırasında Spotify, Google Haritalar, Google Chrome gibi uygulamalar açıldığında yüklü gelebilecek.

3) Mesajlar uygulamasında bahsetme özelliği

WhatsApp üzerinde, grup içerisindeki kişiden özellikle bahsettiğiniz ve görmesini dilediğiniz mesajı, o kişinin sohbet ekranında belirmesi amacıyla @kisiismi şeklinde yazıyoruz. Bu “mention” özelliğinin Messages uygulamasına da gelmesi bekleniyor.

4) Siri ve Safari işbirliği

iOS 14 ile gelecek özelliklerden birisi de Siri ve Safari için ortak kullabileceğimiz bir fonksiyon. Siri zaten hali hazırda çeviri işlemleri yapabiliyordu ancak bundan sonra Safari’de talebiniz üzerine ekranda çeviri işlemi yapabilecek. Aynı zamanda kelimeler üzerine dokunarak dil değişikliği yapabilmemiz, kelimeyi değiştirebilmemiz de mümkün olacak deniliyor.

5) Gelişmiş erişilebilirlik

Erişilebilirliğe gelecek özelliklerle, işitme engelli kullanıcıların daha fazla fonksiyonu kullanabileceği de söylentiler arasında.

6) Yepyeni bir egzersiz uygulaması

Iphone artık sizi tamamiyle düşünecek ve size tam anlamıyla bir “kişisel gelişim uzmanı” gibi yardım edecek. Sizin için antremanlar ayarlayacak, farklı egzersiz rutinleri sunacak. Yine MacRumors’a göre Apple TV ve Apple Watch ile de uyumlu olacak bu uygulamada; koşu, bisiklet, yoga, güç gibi antremanlar yer alacak. Uygulamanın ücretsiz olacağı, ancak Apple’ın bir üyelik sistemiyle ücretlendirme yapabileceği söyleniyor.

7) İleri düzey bir “arttırılmış gerçeklik”

Apple’ın ürün bandındaki uygulamaları için, hissiyatı geliştirecek bir teknoloji getireceği söylentiler arasında. Bunu önce Starbucks ile deneyeceği söyleniyor ancak nasıl olacağı, tam bir muamma.

8) Merakla beklenen CarKey

Apple, artık araba anahtarınızı unutmanın bir sorun olmasını ortadan kaldırmak istiyor. CarKey özelliği ile akıllı saatinizi arabanın kapısını açmak için kullanabileceksiniz. Şimdilik sadece BMW arabalar ile çalışıldığı söyleniyor.

9) iOS13 ile Uyumluluk

CarKey özelliği için bunu söyleyebilir miyiz bilmiyoruz ancak, iOS13 olan tüm cihazların iOS14’ü de destekleyeceği düşünülüyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir