Inofab Health, 100 Milyon TL Değerleme ile Yatırım Aldı | Teknobahçe

Inofab Health, 100 Milyon TL Değerleme ile Yatırım Aldı

Kronik solunum hastalıklarına yönelik dijital sağlık teknolojileri geliştiren Inofab Health, solunum hastalıkları klinik araştırma teknolojileri alanında faaliyet gösteren ERT ve Türkiye’nin en büyük elektronik üreticilerinden olan KAREL‘den 100 milyon TL değerleme ile yatırım aldı.

Ankara merkezli sağlık girişimi olan Inofab Health eski adıyla Spirohome, geliştirdiği dünyanın ilk kişisel ultrasonik spirometresi Spirohome’u 2019 Haziran ayından bu yana 45 ülkede kullanıcıları ile buluşturdu. Oldukça ilgi gören ve başarılı olan Spirohome, Good Design Awards 2019, Reddot 2020, Core77 Design Awards 2020 gibi önemli tasarım ödüllerinin de sahibi oldu.

COVID-19 Pandemi sürecinde özellikle hastanelerin solunum testi laboratuvarlarının kapanması sebebiyle hastaların evden solunum testi yapabilmesi büyük bir önem kazandı. Bu dönemde, Inofab Health’in Spirohome kişisel Spirometre ve Spirocloud ürünlerine İngiltere, İspanya, Almanya ve Avustralya gibi pandemi sürecinin yoğun yaşandığı ülkelerden oldukça talep geldi.

Inofab Health aldığı yatırım ile birlikte ABD pazarı için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (Food and Drug Administration-FDA) onayını tamamlamayı hedefliyor.2019’da FDA onayı almış ilacın araştırmalarında %75 yer alan ERT, Spirohome‘u Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dünyada solunum ilaçları etkinliğinin ölçüldüğü araştırmalarda kullanacak. Spirohome sayesinde çalışmalara katılan hastaların akciğer değerleri evden takip edilebilecek.

Görüyoruz ki Inofab Health için aldığı bu yatırım, önemli işbirliklerinin de bir başlangıcı olmuş durumda.Ayrıca şirket, Spirocloud isimli uzaktan hasta takip yazılımları ile sistem çözümü olma yolunda da ilerliyor. Inofab Health geliştirdiği ürünler ve aldığı yatırımlarla önemli bir büyüme göstereceğe benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir