Huawei Mağaza Algısını Değiştiriyor | Teknobahçe

Huawei Mağaza Algısını Değiştiriyor

Huawei, piyasada belirli bir pazar payına ulaştıktan sonra kendisini daha da ileriye taşımak için Samsung ve Apple‘ın amiral mağazalarının bulunduğu Çin’in en kalabalık bölgelerinden Nanjing Road‘da çarşamba günü 5.000 metrekare büyüklüğünde 220 çalışanı olan bir amiral mağaza açtı.

İlk küresel amiral mağaza olarak adlandırdıkları mağazayı geçen yıl Eylül ayında şirketin bulunduğu Shenzhen’de açan Huawei’nin bu ikinci büyük küresel amiral mağazası. Fakat bunu sıradan bir mağaza olarak düşünmemeliyiz. Huawei, teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan teknolojileri de kullanarak açtığı mağazayı yaşam merkezi olarak adlandırıyor ve burayı insanların eğlenebileceği, öğrenebileceği, paylaşabileceği ve yenilik yapabileceği bir yer olmasını umuyor.

Açılan mağazanın Apple’ın amiral mağazasının tam karşısına açılması ise Huawei’nin Apple’a meydan okuduğu anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Bu listeye yanlızca Apple’ı koymakta Huawei’ye haksızlık olur. Aynı zamanda son zamanlarda Huawei’yi sıkıştıran Samsung’a da bir meydan okuma.

Pandeminin etkisi Çin’de hala hissedilirken yüz maskesi takan yüzlerce kişinin sabahın erken saatlerinden sıraya girmesi ise yöneticileri oldukça sevindirmiş durumda. Bu açılışla alakalı konuşma yapan Huawei’nin tüketici iş grubunun pazarlama müdürü Herman Zhu,“Shanghai mağazası satış ve gelirin çok ötesinde bir öneme sahip sadece tüketicileri, geliştiricileri ve yerel sanatçıları değil, aynı zamanda sanat, tarih, teknoloji ve geleceği de birbirine bağlıyor.” dedi.

Mağazanın içinde her sektörden deneyim yaşama fırsatı var

Mağazanın içeriğinden bahsedecek olursak ziyaretçiler, 5G ve yapay zeka gibi ileri düzey teknolojilere erişim imkanı sağlaması özellikle çocuklar için eğlenceli dakikalar yaşamasına yardımcı oluyor.

Öne çıkan yenilik ve özellikler arasında ise katlanabilir akıllı telefonlar, araba bağlantısı, ev aletlerini kontrol etmek için akıllı hoparlörler, dijital cüzdan, kart hizmetleri ve akıllı telefonlar hakkında geri bildirim sunan akıllı diş fırçaları bulunmaktadır. Çalışmaya başlayacak 220 çalışanın ise Apple’a benzer bir şekilde, müşterilere yardımcı olabilmek için 10 dilde çeviri sunan danışmanlardan olacağı belirtildi.

Bu mağazada bir değişikliğe gidip kendi ürünleri dışında farklı büyük markaların ürünlerine de yer veren Huawei, Volvo otomobil, Bosch buzdolabı, 360 robotik temizleyicisi ve çoğu Huawei’nin akıllı telefonlarına veya akıllı hoparlörlerine bağlanabilen Midea‘nın ev aletleri gibi üreticilerin ürünleri de Shanghai mağazasında bulunuyor.

Devamı da gelecek

Bununla da yetinmeyeceklerini söyleyen Huawei’nin küresel perakande departmanı direktörü Tony Rong, “Şirketin Pekin ve Guangzhou da dahil olmak üzere Çin’in büyük şehirlerinin çoğunda amiral mağazalar açmayı düşünüyoruz.” dedi.

Mağazanın açılışı sırasında Huawei, sanal havai fişek gösterebilen ve sanal avatarları P40 akıllı telefonların merceğiyle gerçek sahnelere entegre edebilen Cyberverse adlı dublajlı gerçeklik teknolojilerini gösterdi.

Bu gelişme politik anlamda Amerika ile Huawei arasında zıtlaşmayı daha da üst noktaya çıkartacak olsa da alanımız olan teknoloji tarafından bakacak olursak Huawei amiral mağaza kavramını kesinlikle değiştirdi ve diğer büyük firmaların bu gelişmeye nasıl reaksiyon göstereceklerini ise zaman gösterecek.

Kaynak: www.shine.cn

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir