Güney Kore'den Teşvik Paketi: Yapay Zeka, Blockchain ve 5G Teknolojilerini İçeriyor | Teknobahçe

Güney Kore’den Teşvik Paketi: Yapay Zeka, Blockchain ve 5G Teknolojilerini İçeriyor

Güney Kore hükümeti yapay zeka, 5G ve blockchain gibi dijital teknolojileri hedefleyecek yeni teşvik paketinin detaylarını açıkladı. Paket uzun vadeli refah için zemin oluştururken COVID-19’un tetiklediği Kore ekonomik kriziyle mücadele etmeyi de amaçlıyor.

Koronavirüs salgınından sert bir şekilde etkilenen Güney Kore ekonomisi teşvik paketleriyle normalleşmeye çalışıyor. Başkan Moon Jae-in ekonomik kalkınmanın yanı sıra baştan aşağı bir reform da hedefliyor.

Başkan Moon Jae-in, geçen ayki büyük seçim zaferinden sonra, hükümetinin virüs sonrası dönemde işleri ve yeniliği artırmak için büyük ölçekli devlet projeleri sürdüreceğini söyledi.

Seul’ün Yonsei Üniversitesi’nden ekonomist Kim Jung-sik, Moon’un planının daha yeni, internet tabanlı işletmeleri desteklemek için tasarlandığını ancak muhtemelen Yeni Anlaşma teriminin ima edeceği türden harcamaları içermeyeceğini söyledi.

“Büyük harcamalarla muazzam işler arayan geleneksel Yeni Fırsat’tan farklı” diyerek açıklamasını tamamladı.

Güney Kore‘yi uzun vadede canlandıracak ve küresel bir öncüye dönüştürecek yeni program 5 yıl sürecek. 133 milyar dolar değerindeki bu programın 1.9 milyon istihdam yaratması bekleniyor.

Blockchain Türkiye Platformu’nda yer alan habere göre, program, yapay zeka, 5G ve blockchain gibi teknolojilerin potansiyelinden yararlanarak Güney Kore’yi düşük karbon tüketimi olan bir topluma dönüştürmeyi de hedefliyor.

Hem “yeşil” hem de “dijital” hedefler için kullanılması planlanan blockchain teknolojisinin çevrimiçi oylama ve yenilebilir enerji gibi alanlarda kullanılması planlanıyor.

Hükümetin “yeşil” hedefleri için blockchain teknolojisi şeffaf ve değiştirilemez verilere dayanarak yeni ve eski enerji üretim şirketleri arasındaki işlemleri kolaylaştıracak.

Ayrıca yenilebilir enerji işlemlerinin ihalesi ve uzlaştırılması için de kullanılması düşünülüyor.

Hükümet ayrıca, ülke çapında bir 5G ağının inşasını destekleyeceğini söyledi.

Kore Kalkınma Enstitüsü’nden ekonomist Joseph Han, “Yeni Anlaşma, öncelikli olarak işleri olan bir endüstriyel büyüme stratejisidir. Geçici, kısa süreli istihdamdan daha fazlasını elde etmek için mücadele eden gençler için bir adım taşı olabilir.” dedi.

ONLINE OYLAMA SİSTEMİNİN TEMELİNİ OLUŞTURACAK

Dijital tarafta ise blockchain’in düşük gelirli insanlara yönelik geliştirilen çözümlerde kullanılması bekleniyor. Ayrıca teknoloji, 2022 cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılacak yeni bir online oylama sisteminin temelini oluşturacak.

Hükümetin diğer blockchain hedefleri arasında ise kamu hizmetlerinde merkeziyetsiz kimlik kullanımı bulunuyor. Bu sistem halihazırda sürücülerin ehliyetlerini doğrulamak amacıyla Busan şehrinde kullanılıyor.

Yeni teşvik paketi kapsamında bu tür çözümlerin ülke genelinde nasıl yaygınlaştığını, dünyada ne tür etki uyandıracağını bekleyip göreceğiz.

Kaynak: www.bloomberg.com

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir