Google, Koyu Tema Getirmeye Devam Ediyor | Teknobahçe

Google, Koyu Tema Getirmeye Devam Ediyor

Artık gözümüzü yormayan ve aksine tahammül bile edemediğimiz koyu tema modunu, tüm sosyal medya devleri özellik olarak getirdi. Twitter karanlığa ek olarak ara bir koyu ton olan lacivert opsiyonu bile sundu.

Herkesin alışmasıyla artık Instagram, Facebook ve WhatsApp derken Google da kendi uygulamalarına dark mode getiriyor.
Bir blog postuyla duyrulan bu özellikler henüz en son Android sürümlerine gelmiş durumda. O yüzden eski bir Android telefon kullanıyorsanız gelmesi belki kısa bir süre alabilir.Slaytlar, Dökümanlar ve e-Tablolar uygulamarına gelecek bu koyu tema ile anlaşılan sadece kısılan bir parlaklık ile göz dinlendirmiş olmuyoruz. Pil tüketimini de bir hayli azaltıyor. Koyu mod veya gece teması olarak geçen bu özellikle beraber telefonunuzda pil tasarrufunu oldukça arttırmış oluyorsunuz.

Google E- Tablolar, Dokümanlar veya Slaytlar uygulamasında manuel olarak değişim yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Bu uygulamalardan birini açın. Sol üst köşedeki menü düğmesine dokunun. (Üç satırdan oluşan çizgili ikon)

  2. Açılan seçenekler listesinden Ayarlar‘a dokunun

  3. Tema Seç“i seçin.

  4. Koyu, Açık veya Sistem Varsayılanı özelliklerinden dilediğinizi seçin.


Sistem Varsayılanı, Android cihazınızdaki diğer uygulamalara bakıp kullandığınız temaları anlayarak, tüm uygulamalara ayak uyduracak şekilde temayı otomatik ayarlaması anlamına geliyor. Yani her şeyi dark mode olarak kullanıyorsanız, uygulamanız da “Sistem Varsayılanı” özelliğiyle karanlık modda olacaktır.

Uygulamaların Android cihazınızdaki diğer uygulamalardan bağımsız hareket etmesi için elle bir seçim yapmanız gerekiyor.

Varolan bir belgeyi “light mod” ile görüntüleyin

Gelen özellik sayesinde varolan bir belgeyi de koyu modda görüntüleyebileceksiniz ancak belki daima siyah bir sayfayı okumak en iyi alternatif olmayabilir. Bu yüzden dilediğiniz sayfayı “light mode” ile görüntüleyebilirsiniz.

Bir belgeyi açtığınızda gelen üç nokta şeklindeki “Daha Fazla” butonuna dokunun, Light Mode özelliğini aktifleştirin. Ekranınız sadece o doküman için kalıcı olmayacak şekilde beyaz renge tekrar bürünecek.

Google henüz bu özellikleri iOS’un alıp almayacağı hakkında bir yorumda bulunmadı ve çıkacağına dair bir tarih de belirtmedi. Şimdilik Android cihazlar yararlanabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir