Fugaku, Covid-19'un Yayılmasını Araştırıyor | Teknobahçe

Fugaku, Covid-19’un Yayılmasını Araştırıyor

ARM işlemcisi 415 petaflop hızıyla geçtiğimiz günlerde dünyanın en hızlı bilgisayarı olarak seçilen ve Japonya tarafından üretilen Fugaku‘nun bu sefer Covid-19 araştırmalarında kullanılacak.Süper bilgisayar” kategorisine giren Fugaku, corona virüsün yayılmasını sonlandırmaya çalışmak ve hastalığa bir tedavi bulabilmek için kullanılıyor.

Fujitsu (FJTSF) ve hükümet araştırma enstitüsü Riken tarafından geliştirilen Fugaku, küresel süper bilgisayarların olduğu 500 bilgisayarın yer aldığı listesinde birinci oldu.

TOP500‘e giren bilgisayarların hızları benchmark diye andığımız testlere tabii tutulurken, işlem hızı ve yapay zeka, derin öğrenme gibi konularda kullanılan hesaplama performansları ele alındı. Böyle bir listede birinci olan bilgisayarın hızının hayal edemeyeceğimiz kadar güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

415 petaflop hızı dedik ancak “petaflop” çok duyduğumuz bir birim değil tabii ki. Şu şekilde açıklamam gerekirse, 415 katrilyondan fazla hesabı saniye içerisinde gerçekleştirebiliyor.

Kendisinden önce birinciliği sırtlayan ve IBM’e ait olan süper bilgisayar Summit, Fugaku’ya göre 2.8 kat daha yavaş.

Riken Bilim Merkezi’nin direktörü Satoshi Matsuoka, yaptığı açıklamada Fugaku için geliştirilen teknolojinin Covid-19’a çözüm olabilmesi temennisinde bulundu.“Covid-19 gibi zor ve sosyal zorluk gerektiren durumlarda büyük ilerlemelere katkıda bulunacağını umuyorum.” dedi.

Riken, daha önce Nisan ayında yaptığı açıklamada, Japon süper bilgisayarının daha önce teşhis, terapötikler ve virüs yayılımının simülasyonu gibi konularda Covid-19 üzerine araştırma yapılması için kullanıldığını ancak bunun deneysel bir temel olduğunu vurguladı.

Fuji Mount olarak da anılan Fugaku’nun maalesef gelecek yıl tam kapasiteye ulaşmış performansıyla çalışabilmesi umuluyor.

Peki ya ilk 5 ?

Softbank’in çipleriyle güçlendirilmiş Fugaku birinci sırayı alırken, IBM’e ait olan Summit‘i ikinci sıraya itti. ABD tarafından inşa edilen bir başka sistem olan Sierra ise üçüncü oldu. Çin ulusal araştırma enstitüleri tarafından geliştirilen diğer iki süper bilgisayardan, Sunway TaihuLight dördüncü ve Tiane-2A ise beşinci oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir