Forbes, Dünyanın En Değerli 100 Markasını Açıkladı | Teknobahçe

Forbes, Dünyanın En Değerli 100 Markasını Açıkladı

Şirketlerin gelirlerini, karlılıklarını ve daha pek çok değişkeni göz önünde bulunduran Forbes, dünyanın en değerli 100 markasını açıkladı. Teknoloji şirketleri listenin üst sıralarında yer alırken otomotiv endüstrisi için işler iyi gitmiyor gibi görünüyor.

100 yılı aşan bir geçmişe sahip, iş odaklı bir dergi olan Forbes, 2020 yılının en değerli 100 markasını açıkladı. Teknoloji şirketlerinin listenin üst sıralarında yer aldığı liste, büyük ölçüde geçtiğimiz yılın en değerli markalar listesiyle benzerlik taşısa da bazı beklenmedik inişler ve çıkışlar, listeye yeni girenler ve listede yer alamayan büyük şirketler de bulunduruyor.

Listenin ilk beş sırası tamamıyla teknoloji şirketlerinden oluşuyor ve geçtiğimiz yılki liste ile epey benzer: Apple, Google, Microsoft, Amazon ve Facebook. İlk beşte yer alan şirketlerden dördü, büyüme hızlarını korurken Facebook, marka değerinde ciddi bir düşüş gördü. Ayrıca en değerli 100 markanın tamamına baktığımızda toplam değerin geçtiğimiz yılki toplam olan 2.33 trilyon dolardan 2.54 trilyon dolara çıktığını görüyoruz.

Marka Değerini En Fazla Artıran Şirketler

Forbes’a göre Netflixyüzde 79’luk değer artışı ile geçtiğimiz yıldan bu yana değerini en fazla artıran şirket oldu. Netflix’i yüzde 42 ile Chanel, yüzde 40 ile Amazon, yüzde 30 ile Microsoft, yüzde 24 ile Paypal izliyor. Ayrıca en değerli marka konumunda bulunan Apple da marka değerini yüzde 17 artırmayı başarmış durumda.

Geçtiğimiz yıla kıyasla marka değerini en fazla kaybeden şirket ise yüzde 21 ile Facebook oldu. Facebook’un dünyanın en değerli 5. markası olması ile kaybı biraz şaşırtıcı geliyor. En fazla değer kaybeden diğer şirketler yüzde 16 ile Wells Fargo, yüzde 14 ile Mercedes-Benz, Ford ve GE oldu.

En Fazla Marka Değeri Kaybeden Şirketler

Forbes’un en değerli markalar listesinde en büyük sıçrayışları 25. sıradan 18. sırada yükselen Visa, 61. sıradan 51. sıraya yükselen Adidas, 38. sıradan 26. sıraya yükselen Netflix, 79. sıradan 52. sıraya yükselen Chanel ve 64. sıradan 56. sıraya yükselen Cartier yaptı. 

Nintendo, Hennessy, Burger King ve AXA, en değerli markalar listesinin yeni üyeleri olurken; Philips, Hewlett Packard Enterprise, Nissan ve Kellogg’s ise geçen yıl listede olup bu yıl listeye giremeyen şirketler oldu.

Forbes’a göre dünyanın en değerli 10 markası

  • Apple – 241.2 milyar dolar
  • Google – 207.5 milyar dolar
  • Microsoft – 162.9 milyar dolar
  • Amazon – 135.4 milyar dolar
  • Facebook – 70.3 milyar dolar
  • Coca-Cola – 64.4 milyar dolar
  • Disney – 61.3 milyar dolar
  • Samsung – 50.4 milyar dolar
  • Louis Vuitton – 47.2 milyar dolar
  • McDonald’s – 46.1 milyar dolar

Forbes‘un ‘dünyanın en değerli 100 markası’ listesinin tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.forbes.com/the-worlds-most-valuable-brands/#2934768c119c

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir