Facebook, Yine Tik Tok'a Rakip Getiriyor | Teknobahçe

Facebook, Yine Tik Tok’a Rakip Getiriyor

Son zamanların gözde uygulaması ve özellikle bizim ülke gündemimize de bomba gibi düşen Tik Tok, uzun süre en popüler olan uygulama olarak kalacağa benziyor.Onun gibi uygulamalar yapılmaya çalışıldı. Örneğin Triller. Ülkemizde pek fazla kullanılmasa da, bazı günümüz hiphop sanatçıları şarkıları çıkmadan kendileri çektikleri kısa videolarla yayınlıyorlar. Aynı şekilde Tik Tok şeklinde de kullanılan ve aynı hashtag, ana sayfa akışı sistemi kullanan Triller, TikTok kadar popüler olamadı.

Facebook da bir girişim denedi ve bu girişimde hiç özgün de olmadı. Tik Tok’u birebir kopyalayarak Lasso adında bir mobil uygulama oluşturdu.
Aralık 2018’de çıkan uygulamanın kapanacağını ise birkaç gün önce duyurdu. 10 Temmuz tarihinden sonra uygulamaya ulaşılamayacağını kullanıcılarına iletti. Dileyen kullanıcılar, kapanmadan eski videolarını telefonlarına kaydetme hakkına sahip.

Facebook’un bu girişimini böylece sonlandırmış olması “başarısız bir girişim” olduğu için kapatıldı algısı yaratabilir ancak görünen o ki böyle değil.
Facebook, Instagram hikayelerimize Reels özelliğini getiriyor. Kısacası Tik Tok’un asıl rakibini yaratıyor. Snapchat’in hikayeler kısmını kopyalayan ve bunu asla inkar etmeyerek Snapchat’in sonunu getiren Facebook, şimdi de Instagram’a Tik Tok’u kopyalamaya çalışıyor.Instagram Reels’e videonuzu çekip atıyorsunuz, dilerseniz bunu DM olarak da gönderebiliyorsunuz. Tik Tok’taki keşfet durumu ise burada şöyle olacak, Instagram Keşfet bölümümüzde “En İyiler”in olduğu bir kısım göreceğiz. Burada yeni kullanıcıları videolarıyla keşfedebileceğiz. Tıpkı Tik Tok gibi video editlenebilecek. TechCruch’ın haberine göre özellik geçen sene Brezilya’da denendi ve geçen hafta itibariyle Almanya, Fransa’ya da yayıldı.

Bu arada belirtelim ki, Facebook için bir üzücü gelişme daha mevcut. Pinterest benzeri uygulaması Hobbi’yi de kapattılar. Dev şirket kopyalayarak daha iyisini yapmaya çalışmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir