Facebook, Tüm Sosyal Medya Ağlarını Harekete Geçirmek için Güçlü Bir Yapay Zeka Modeli Oluşturdu | Teknobahçe

Facebook, Tüm Sosyal Medya Ağlarını Harekete Geçirmek için Güçlü Bir Yapay Zeka Modeli Oluşturdu

Teknoloji endüstrisinde, çok önemli ve kritik eylemler söz konusu olduğunda, 2,6 milyardan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan bir yazılım platformuna bir güvenlik güncelleştirmesi yürütmekten daha az çaba gösterilebilir.

Facebook, gruplar halinde değişiklikler yaparak ve oldukça fazla miktarda iç test yaparak terör potansiyelini azaltır. Ancak günün sonunda, herhangi bir değişikliğin Facebook’u insanların ekranlarında tutan hassas kullanıcı dengesini nasıl bozabileceğini asla bilemezsiniz.

Facebook,son zamanlarda bu yazılım güncellemelerinin ve ince ayarlarının platformunu bozmadığından ve herhangi bir kullanıcıya mal olmadığından emin olmak için oldukça zekice bir yol buldu: test etmek için botlarla dolu sahte bir Facebook ölçekli sosyal medya ağı oluşturdular.Sosyal medya sitesi kullanma deneyimini simüle etmeyi amaçlıyorlar.

Blog yazısında belirtilenler şu şekilde:

“Özellikle güvenlik ve gizlilikle ilgili ürün alanlarında yazılım testlerini iyileştirmek için – Facebook araştırmacıları Web Etkin Simülasyonu (Web Enabled Simulation-WES) geliştirdi. WES, karmaşık sosyal ağların ilk yüksek gerçekçi, büyük ölçekli simülasyonlarını oluşturmak için yeni bir yöntemdir.”

Temel olarak, Facebook’un botlarla dolu bir kopyası. Botlar, insan sosyal medya yeteneklerini temsil eden yapay zeka modelleri tarafından eğitiliyor. Aslında, botlar mesajlar gibi arkadaşlar ekleyebilir ve genellikle bir kişinin belirli bir sosyal medya platformunda yapabileceği her şeyi yapabilir.

Facebook’un yaptığı açıklama şu şekilde:

“Platformun gerçek üretim kodu tabanını kullanarak simüle edilmiş bir Facebook ortamı olan WW’yi oluşturmak için WES’yi kullandık. WW ile (ad, bunun World Wide Web’in veya WWW’nin daha küçük bir sürümü olduğunu göstermek içindir), örneğin, platformumuzda izin verilmeyen öğeleri satın almak isteyen gerçekçi AI(Artificial Intelligence) botları oluşturabiliriz.Bot, Facebook’un gerçek üretim versiyonunda hareket ettiğinden, gerçek bir kişinin yaptığı gibi arama yapabilir, sayfaları ziyaret edebilir, mesaj gönderebilir ve diğer işlemleri yapabilir. Ancak botlar gerçek Facebook kullanıcılarıyla etkileşime giremez ve davranışları gerçek kullanıcıların platformdaki deneyimini etkileyemez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir