Düz Vites Ama Debriyajı Yok: Karşınızda Hyundai Venue! | Teknobahçe

Düz Vites Ama Debriyajı Yok: Karşınızda Hyundai Venue!

Hyundai markasının Asya pazarlarında sattığı otomobili olan Venue, düz vitesli ama debriyajı olmayan versiyonuyla dikkatleri üzerine çekiyor.

HYUNDAİ VENUE DE SADECE GAZ VE FREN VAR

Hyundai, Hyundai Venue adındaki otomobilini görücüye çıkarttı. Bu otomobilin en büyük özelliklerinden biri yukarıda da bahsettiğimiz üzere debriyajsız şanzımanı. Hyundai’nin iMT (Intelligent Manuel Transmission) olarak adlandırdığı sistem sayesinde geleneksel bir vites topuzu sunan Hyundai Venue, pedal kısmında ise sadece gaz ve frene yer veriyor.

Peki bu otomobil debriyajsız vitesi nasıl sunuyor?

iMT (Intelligent Manuel Transmission) olarak adlandırılan bu sistem sahip olduğu sensör ile sizin vites değiştireceğinizi tahmin ediyor…

İngiliz haftalık otomobil dergisi Autocar’ın Hindistan edisyonunun haberine göre alışkın olduğumuz düz vitesli araçlardaki gibi vites kolu olan ama pedallara baktığınızda sadece fren ve gaz pedalı bulunan otomobil, Hindistan pazarında 1 litrelik T-GDI motoruyla uyumlu olarak satışa sunulacak. Böyle bir spesifikasyonun sebebi olarakta Hindistan’ın karmaşık ve yorucu trafiği sebep gösteriliyor.

Akıllı Düz Şanzıman (Intelligent Manuel Transmission – iMT) olarak geçen bu sistem, kompakt olarak bünyesinde Transmission Control Unit (TCU) isminde bir yöneticiye sahip. Bu sayede otomobil siz vites değiştirme durumunda olduğunuzda hidrolik aktüatöre sinyal gönderip debriyajı devreye sokuyor.

Hyundai ile ortaklığı bilinen bir diğer Güney Koreli marka Kia ise bu şanzımanı Sonet SUV modelinde kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir