Dünyadaki En Güçlü Antibiyotik, Yapay Zeka Kullanılarak Üretildi | Teknobahçe

Dünyadaki En Güçlü Antibiyotik, Yapay Zeka Kullanılarak Üretildi

MIT ekibi, Halicin’in dünyanın en tehlikeli türlerini öldürdüğünü söyledi.

Yapay zeka kullanılarak dünyadaki en tehlikeli ilaca dirençli bakterileri öldüren güçlü bir antibiyotik keşfedildi. İlaç mevcut antibakteriyellerden farklı bir şekilde çalışıyor ve AI’nin farmasötik bileşiklerin geniş dijital kütüphanelerinde gevşek kalmasıyla türünün ilk örneği denilebilir.

Testler, ilacın Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni antibiyotiklerin hedef alması için “kritik” olarak sıraladığı üç yüksek öncelikli patojenden ikisi olan Acinetobacter baumannii ve Enterobacteriaceae dahil olmak üzere bir dizi antibiyotiğe dirençli bakteri türünü sildiğini gösterdi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde (MIT) proje konusunda kıdemli araştırmacı ve makine öğrenimi uzmanı Regina Barzilay “Antibiyotik keşfi açısından bu kesinlikle bir ilk” dedi. MIT ekibindeki biyomühendis James Collins, “Sanırım bugüne kadar keşfedilen daha güçlü antibiyotiklerden biri” diye ekledi. “Çok çeşitli antibiyotiğe dirençli patojenlere karşı kayda değer bir aktiviteye sahiptir.”

Antibiyotik direnci, bakteriler mutasyona uğradığında ve antimikrobiyal ilaçların onları öldürmek için kullandığı mekanizmaları ortadan kaldırmak için geliştiğinde ortaya çıkar.

Yeni antibiyotikler bulmak için araştırmacılar önce bakterileri öldüren molekül türlerini tanımlamak için bir “derin öğrenme” algoritması geliştirdiler.

Bunu yapmak için, yaklaşık 2.500 ilacın ve doğal bileşiğin atomik ve moleküler özellikleri ve maddenin böcek E coli‘nin büyümesini ne kadar iyi engellediği veya engellemediği hakkında program bilgilerini beslediler.

Algoritma, iyi antibiyotikler için hangi moleküler özelliklerin yapıldığını öğrendikten sonra, bilim adamları, çeşitli insan hastalıklarını tedavi etmek için soruşturma altında 6.000’den fazla bileşiğin bulunduğu bir kütüphane üzerinde çalışmaya başladı.

Potansiyel antimikrobiyalleri aramak yerine, algoritma etkili görünen ancak mevcut antibiyotiklerin aksine bileşiklere odaklandı.

Bu, ilaçların böceklerin henüz direnç göstermediği radikal yeni yollarla çalışma şansını artırdı.

Çalışmanın ilk yazarı Jonathan Stokes, algoritmanın bileşikleri değerlendirmesinin ve umut verici bazı antibiyotikler bulmasının saatler sürdüğünü söyledi. 2001’de astronot rahatsız eden AI: Bir Uzay Odyssey, araştırmacıların Hal’dan sonra “Halicin” adını verdiği, özellikle güçlü göründüğünü ifade etti.

Hastalardan toplanan bakteriler üzerinde yapılan testler, halisinin Mycobacterium tuberculosis’i, TB’ye neden olan hatayı ve bu tür enfeksiyonlar için son çare olarak kabul edilen bir grup antibiyotik olan karbapenemlere dirençli olan Enterobacteriaceae türlerini öldürdüğünü gösterdi.

Barzilay, şimdi öldürdükleri bakterilerde daha seçici olan antibiyotikleri bulmak için algoritmayı kullanmak istiyor. Bu, antibiyotik almanın bağırsakta yaşayan tüm sağlıklı bakterileri değil, sadece enfeksiyona neden olan böcekleri öldürdüğü anlamına gelir. Daha iddialı olarak, bilim adamları algoritmayı yeni güçlü antibiyotikleri sıfırdan tasarlamak için kullanmayı amaçlıyorlar.

Pittsburgh Üniversitesi’nde bilgisayar destekli ilaç tasarımı üzerine çalışan Jacob Durrant, “İş gerçekten dikkate değer” dedi. “Yaklaşımları bilgisayar destekli ilaç keşfinin gücünü vurguluyor. 100 metreden fazla bileşiği antibiyotik etkinliği açısından fiziksel olarak test etmek imkansızdır. ”

“Tipik ilaç geliştirme maliyetleri göz önüne alındığında, hem zaman hem de para açısından, erken aşama ilaç keşfini hızlandırabilecek herhangi bir yöntemin büyük bir etki yaratma potansiyeli vardır” dedi.

Kaynak: www.theguardian.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir