Devasa "Çin Güvenlik Duvarı"nın İzin Vermediği Uygulamalar | Teknobahçe

Devasa “Çin Güvenlik Duvarı”nın İzin Vermediği Uygulamalar

Herkesin bildiği üzere kendisinin büyük bir medeniyet gücü olarak gören Çin, ülkesinde popüler birçok uygulamayı kısıtlıyor.
Kısmen sansür için yaptığı düşünülüyor olsa da, asıl yapılmak istenen küresel şirketlere karşı çıkabilmek.
Bu sayede yerli şirketlere büyük şans veriyorlar.

Bu yasağı basit bir DNS değişikliği veya VPN kullanımıyla çözemeyeceğinizi de söyleyelim. Teknik açıdan maalesef “pek” mümkün olmayışı sebebiyle, halkın gizlice kullanabileceği gibi bir durum da söz konusu değil.

İşte neredeyse tüm dünya kullanırken, Çin’in kullanamadığı başlıca uygulamalar şöyle :

1. GoogleMeşhur ve tüm dünyanın gözdesi, hatta alternatifleri pek fazla önemsenmeyen en popüler arama motoru olan Google, Çin üzerinde kullanılamıyor.

Rakibi olan ve kullanılan arama motoru ise Baidu.

2. FacebookWeChat, Çinlilerin favori sosyal medya uygulaması olmaya devam ederken Facebook hala yasaklı.

3. TwitterBelirli bir alternatifi dünyada henüz olmayan Twitter için, Çin üzerinde de bir alternatif mevcut değil. Halkı ne kadar şikayetçi olsa da, Twitter halen kapalı.

4. YoutubeÇin’de belki de en büyük eksiklik YouTube. Çünkü alternatifleri YouTube’un oldukça gerisinde. Çin vatandaşları, YouTube yerine onun alternatiflerine yönelmek durumundalar.

Belki de yaptıkları zaman zaman kendi pazarlarında büyük uygulamaların çıkışını sağlıyor ancak tahmin edebiliyoruz ki halkı dünya genelindeki uygulamaları kullanamamaktan memnun değil.


Tüm dünya Tik Tok kullanırken, diğer ülkeler buna bir alternatif üretmeye elbette çalışıyor fakat Tik Tok’u yasaklamıyor. Özellikle Facebook alternatif arayışlarında ancak Çin’in yaklaşımı oldukça ilginç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir