Depreme Türk İşi Çözüm | Teknobahçe

Depreme Türk İşi Çözüm

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden olan İstanbul Teknik Üniversitesi ile Ar-Ge çalışmalarına çok fazla yatırım yapan HAVELSAN, sağlık sektöründe yaptıkları anlaşmadan sonra bu sefer de ülkemizin en büyük ve sorun çıkartıcı doğal afeti olan depreme karşı güçlerini birleştiriyor.

Bu anlaşma doğrultusunda ülkenin en zorlandığı alanlardan olan depreme yönelik var olan yapıların depreme dayanıklılığına ilişkin beton kalitesinin tahribatsız ve hızlı testi için mikrodalga görüntüleme cihazı geliştirilecek.

Bu noktada ise devreye yapay zeka giriyor. Geliştirilen portatif mikrodalga test ve görüntüleme cihazı sayesinde yapıların beton kalitesinin önceden görülüp, zaman içinde de izlenmesi sağlanacak. Yani her deprem sonrasında evlerimizde çatlak var mı kolonlarda hasar var mı diye paniğe kapılıp, sonraki birkaç günümüzü tedirgin bir biçimde atlatırken bu kontrolü daha sağlam ve daha detaya inen algoritmalarla, metotlarla yapay zeka sürekli bir gözlem halinde olup elde ettiği verilerle gereken kritik seviyeye ulaşıldığında ilgili kişi ve kurumlara erkenden bilgilendirme verip uyarabilecek.

Bu durumun ülkemizde kesinlikle birçok insanın hayatını kurtaracağını ve daha da fazla insanın güvenliğini sağlamaya yönelik bir çalışma olmasını takdir etmek gerekir. Bu anlaşmayla alakalı konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ise, “Ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesi deprem. Bu konuda da yine savunma ve yazılım sektörünün öncü kuruluşu olan HAVELSAN ile iş birliği yapacağız. Mikrodalga görüntüleme ve test cihazı ülkemizde çığır açacak. Hızlı tespit ve sonrasında alınacak önlemler sayesinde yapıların depreme hazırlığı hızlanacak. İTÜ, tüm mühendislik alanları yanında deprem konusunda da ülkemize katkı ve hizmet vermeye devam edecek. HAVELSAN iş birliği kapsamında, yerli yazılım çevrim içi sınav sistemi ve uzaktan tıp uygulamalarına da çalışacağız.” sözlerini kullandı.

Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ise, “Deprem kuşağında olan ülkemizde, bu konuda yapılacak çalışmalar her geçen gün önem kazanıyor. Birlikte yapacağımız bu çalışmanın dışa bağımlı olmayan, yerli ve milli bir çözümü ortaya koymak adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. İTÜ’nün akademik birikimi ve HAVELSAN’ın yerli çözümleri ile binaların depreme dayanıklılığını ölçecek ve bu ihtiyaca önemli bir katkı sunacağız.” diyerek İTÜ ile dönemin ihtiyaçları doğrultusunda çok önemli bir anlaşmaya imza attıklarını belirtti.

Bu anlaşmaların ve çalışmaların önemini belirtmemize gerek dahi yok. Fakat en önemli konu, aşamada işinde ciddi noktalara gelmiş Türk mühendislerle, çalışanlarla, üniversite öğrencilerinin, hocalarının ortak bir proje altında ortak hedefler doğrultusunda çalışması geleceğin adaylarına ciddi motivasyon kaynağı sağlamakla birlikte onlara kolay kolay yaşayamayacakları bir deneyim de sunuyor.

Kaynak: haberler.itu.edu.tr

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir