Çin'in GPS Alternatifi Sistemi Çalışmaya Başladı | Teknobahçe

Çin’in GPS Alternatifi Sistemi Çalışmaya Başladı

Çin, GPS’e alternatif olarak geliştirdiği BeiDou Uydu Konumlandırma Sistemi‘nin son uydusunu uzaya fırlattı.

Peki GPS nedir ?

GPS, Dünya üzerinde herhangi engelsiz bir görüş hattında, dört veya daha fazla uydusu ile her türlü hava koşulunda yer ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı uydu navigasyon sistemidir.

Uydu tabanlı küresel konumlama sistemi kapsamında dışa bağımlılıktan kurtulmak adına ilk adımı 2000’li yılların başında atan Çin sonunda hedefine ulaştı. 

BeiDou isimli sistem için 34 uyduyu uzaya gönderen Çin, bu aşamaya kadar üç fazdan oluşan navigasyon sisteminin ilk iki fazını geçtiğimiz dönemde hayata geçirmişti.   

Geçtiğimiz günlerde ise bu proje için tarihi bir gün yaşandı. BeiDou’nun son uydusunu fırlatan Çin, böylelikle kendi küresel konumlama sistemine sahip olan ülkeler arasındaki yerini aldı. 

Yaklaşık 10 milyar dolar değerindeki projenin son uydusu Long March 3B roketi ile uzaya gönderildi.  

ABD’nin GPS, Rusya’nın GLONASS ve Avrupa’nın Galileo sistemlerine alternatif olarak geliştirilen BeiDou, küresel çapta navigasyon  hizmeti sunma kapasitesine sahip. 

Tüm bu sistemlere global navigation satellite system (küresel uydu seyrüsefer sistemi, GNSS)  ismi verilmektedir, fakat ilk çıkan sistem olması sebebiyle çoğu zaman bu sistemlerin tamamı GPS adıyla anılmaktadır.

Son uydunun fırlatılmasıyla tamamlanan üçüncü faz sonrası Çin’in 2035 yılına kadar BeiDou üzerinde bir güncelleme yapması beklenmiyor.

Kaynak: NTV/Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir