Çin'in Akıllı Telefon Devleri Piyasayı Sarsıyor | Teknobahçe

Çin’in Akıllı Telefon Devleri Piyasayı Sarsıyor

Çin teknoloji devleri, artık birbirleriyle ülkelerinde değil, akıllı telefon pazarında global bir çatı altında güçlerini gösteriyorlar. Ürettikleri son model akıllı telefonları artık özellikle orta doğu pazarında satıyorlar. Apple ve Samsung gibi önde gelen markaların fiyatlarının fazla geldiği ülkelerde, cankurtaran görevi görüyorlar.

çinli akıllı telefon

Hem ucuz fiyatlarıyla çok iyi bir alternatif, hatta bazı ülkeler için birincil seçenek olabilirken, artık diğer markaların üst düzey ürünlerine de rakip çıkarıyorlar.

Apple, Samsung ve Huawei uzun zamandır küresel akıllı telefon liderlerdi, ancak son yıllarda birkaç oyuncu piyasaya dahil oldu.
Xiaomi, Oppo ve Vivo teknoloji meraklısı bir kişi değilseniz veya revaçta olduğu ülkelerden birinde yaşamıyorsanız duymamış olmanızın doğal olduğu ancak piyasada şimdiden iyi yer edinmiş markalar.

Son edinilen bilgiler ve araştırmalar ışığında, Çinli üreticilerin dünya piyasasındaki payının %40 olduğu söylendi.

Çinli telefon üreticileri bir konuda çok zorlandı. Bu da onların tasarımsal olarak aşağılanmış olmasıydı. Çinli telefon üreticilerine sürekli “kopyacı” muamelesi yapıldı, ki dürüst olmamız gerekirse gerçekten bir dönem rakip firmaları tasarımsal açıdan sürekli kopyaladılar.

Şimdiki amaçları ise bir yer edinebilmek. Bu yüzden gerçekten tasarım yapıyorlar ve orjinal olmasına özen gösteriyorlar. Açılan kameralar, bükülebilir telefonlar gibi ilginç işlere imza atıyorlar. Kısacası bu lekelerini temizlediler diyebiliriz.

Xiaomi yakın zamanda dünyanın ilk 3 kez katlanabilir telefonunu tanıttı, Vivo ve Meizu ise hiçbir tuşu ve girişi olmayan bir telefonla büyük farklılık yarattı.

Tuong Huy isimli analist, bu firmaların her ne kadar pazar fiyatıyla oynayabildiğini ve yer edindiğini düşünse de, Apple ile yarışabilmeleri için çok uzun bir zaman geçmesi gerektiğini söylüyor.

Bir yandan başarısız olan birçok Çinli firma da var, örneğin geçtiğimiz günlerde Vsun battı. Gionee, Hindistan pazarına girdi ve onun da sonu aynı oldu.
Artan firmaların bir diğer sebebi ise, Çin hükümetinin bir an önce Amerika’yı teknolojik olarak yakalayabilmeyi istemesi. Hükümet sürekli üreticileri destekliyor ve küresel olarak karşı koyabilmeyi planlıyor.

TrendForce’un raporuna göre Çinli bazı üreticiler, ikinci çeyrekte Apple ve Samsung’dan daha fazla kar edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir