Avrupa Elektrikli Otomobil Satışlarının Zirvesinde Sürpriz Bir İsim Var! | Teknobahçe

Avrupa Elektrikli Otomobil Satışlarının Zirvesinde Sürpriz Bir İsim Var!

Ne Tesla ne de Volkswagen

Elektrikli otomobillere olan talep günden güne artıyor. Özellikle coronavirüs salgınının ardından odak noktası olan otomobiller, Avrupa’da da büyük bir pazar oluşturmayı başardı. Fakat Avrupalılar, oldukça sürpriz bir EV modeli tercih ediyor.

2020 yılının ilk yarısında en çok satan EV modellerinin listesi açıklandı ve zirvede Fransız Renault bulunuyor. Geçtiğimiz yıl makyajlanan Zoe, Model 3 ve e-Golf gibi modelleri geride bırakmayı başardı.

Ortalama 32.000 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulan model ilk olarak Frankfurt Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıkmıştı. 2015 yılından beri sabit bir yükseliş gösteren Zoe, geçtiğimiz yıl 50.000 adete yaklaşan satış rakamlarına ulaşmıştı.

Bu yıl ise rakamlar çok daha yukarıya tırmanacak gibi görünüyor zira yılın oldukça kötü geçen ilk altı ayında bile Zoe 37.450 ünite satış yapmayı başardı. Renault’dan gelen açıklamaya göre sadece Haziran ayında bile 11.000 adet sipariş alınmış.

Yenilenen Zoe, 52 kWh’lık yeni bataryası sayesinde menzilini 390 kilometreye kadar çıkarmış durumda. İki tip şarj girişine sahip olan elektrikli otomobil, 50 kW’lık hızlı şarj desteği de sunuyor.

Renk seçenekleri

Kaynak: https://cleantechnica.com/author/josepontes/

BU HABER HAKKINDA

KategoriRESMİ AÇIKLAMA
MarkaRenault Zoe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir