Atatürk Üniversitesi Gözünü Uzaya Dikti | Teknobahçe

Atatürk Üniversitesi Gözünü Uzaya Dikti

İnsanoğlunun nüfusunun artmasıyla birlikte yeni gözlem noktalarından birisi de hayatımızın sürekli içinde bulunan uzay oldu. Uzaydaki gelişmeleri, yenilikleri izleyip öğrenmek ise uzay araştırmalarına fayda sağlar boyutlara geldi.

Kendisini uzay araştırmalarına adamış şirketler (Tesla, NASA vb.) gözlerini uzaydaki gezegenlere dikip oralara yönelik çalışmalar yapsa da ilk başta onlarında hedefi uzayı gözlemleyip bir yol haritası belirlemekti. Bu koşullar altında da Atatürk Üniversitesi bizler için uzayı gözetleyecek.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, üniversite bünyesindeki Doğu Anadolu Gözlemevi‘nin sadece uzay bilimlerinde değil uzay teknolojileri ve atmosfer bilimlerinde de büyük atılımlar yapılmasına fırsat sağlayacağını bildirdi.

Atatürk Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) Proje Yürütücüsü Cahit Yeşilyaprak, Türkiye’yi temsilen Avrupa Birliği Avrupa Araştırma Altyapıları Strateji Forumu bünyesindeki Stratejik Çalışma Grubu‘na seçildi.

Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, astronomi, astrofizik ve astroparçacık alanlarında Türkiye’yi Atatürk Üniversitesinin temsil edecek olmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Yeşilyaprak’ı tebrik etti.

DAG’ın ulusal çaplı bir Ar-Ge altyapısı olduğunu ve devlet imkanlarıyla hayata geçirildiğini bildiren Çomaklı, “Bu kapsamda en büyük pay Strateji ve Bütçe Başkanlığımıza aittir. Mali, idari, ekipman ve altyapısal olarak üniversitemize gereken desteği kesintisiz şekilde vermeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Çomaklı, bölge ve il için son derece önemli olan DAG’ın yan üniteleri olarak kurulması planlanan Optomekatronik Araştırma Laboratuvarı ve Ayna Kaplama Sistemi‘nin, özellikle büyük çaplı optik sistemlere ve uzay teknolojilerine hizmet vereceğini bildirdi.

Çomaklı, DAG‘ın gerek sahip olduğu özellikler ve teknolojiler gerek getirdiği yenilikler ve farklılıklar gerekse de konumu itibarıyla sadece uzay bilimlerinde değil uzay teknolojileri ve atmosfer bilimlerinde de büyük atılımlar yapılmasına fırsat sağlayacağına inanıyorum. DAG, uzay bilimleri ile farklı disiplinlerle yürütülen projeler kapsamında çalışan ve aynı zamanda akademik kariyer yaparak uzmanlaşan yetişmiş insan gücüne de katkı sağlayacaktır.”

Bu planlama istenilen düzeylerde, verimlilikte ve sürelerde gerçekleşirse Türkiye’nin uzay hakkında bilgisi ilk defa birinci elden ve fazla bir şekilde olacak. Bu ise gerek üniversitelerimizde yer alan uzay ile ilgili bölümlere, gerekse o sektörde ilerleyen start-up ve şirketlerimize yol gösterici bilgiler sunacak.

Devamının gelmesi ise en büyük temennimiz olmakla birlikte yakın zamanda yazılım ve teknoloji alanına yapılan yatırımların bunlarla sınırlı kalmayıp devam etmesi durumunda ülkemizden de büyük teknoloji şirketlerinin çıkmaması neredeyse imkansız bir duruma geliyor.

Kaynak: www.hurriyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir