ASUS, Mikrofonlarda Devrim Yaratıyor | Teknobahçe

ASUS, Mikrofonlarda Devrim Yaratıyor

ASUS, bugün iş veya oyun için net ses iletişimi için istenmeyen arka plan gürültüsünü akıllıca ortadan kaldıran yeni AI Gürültü Önleyici Mikrofon (AI Mic) teknolojisini duyurdu.

Günümüzde yolculuklarımızın vazgeçilmez parçalarından olan kulaklıklar birçok insan için yolcuğun keyifli ve verimli geçmesine olanak sağlıyor. Dizi, film izlemekten müzik dinlemeye, sosyal medyalardan video izlemeye, telefon konuşmalarına kadar bize büyük faydaları dokunuyor.

Tabii ki her şey gibi kulaklıklar da günümüz teknolojilerinin etkilerine maruz kalıyor. İlk piyasaya sürülmesinden bu yana birçok evrime ve yeniliğe uğrayan mikrofonlarda ise en genel problem hep hava akımlarından etkilenme ve cızırtılara sebep olma durumuydu. Bu problemi ise ASUS, geliştirdiği yapay zeka teknolojisi ile aştığını duyurdu.

Bu yeni teknoloji, diğer insan seslerini, rüzgar veya trafik gürültüsü gibi ortam seslerini filtrelemek ve kaldırmak için yonga seti tabanlı makine öğrenimini kullanıyor. ASUS, bu geliştirdiği teknolojiyi ise şimdilik AI Gürültü Önleyici Mikrofon Adaptöründe ve yeni ROG kulaklıklarında kullanacak.

Bu cihazları teker teker biraz daha donanımsal özelliklerine girerek incelersek:

ASUS AI Gürültü Önleyici Mikrofon Adaptörü

ASUS AI Gürültü Önleyici Mikrofon Adaptörü, dünyanın ilk AI-USB teknolojisine sahip ilk USB-C – 3,5 mm adaptörüdür. Kullanıcılara kristal netliğinde ses iletişimi sağlamak için 3,5 mm ses jakı aracılığıyla herhangi bir kulaklığa bağlanır.

Yerleşik yonga seti tüm ses işlemeyi gerçekleştirir, bu nedenle adaptör bağlı olduğu mobil cihazın, PC’nin veya dizüstü bilgisayarın performansını etkilemez. Sadece 8 gram ağırlığındaki AI Gürültü Önleyici Mikrofon Adaptörü, gürültüsüz ses için elektromanyetik paraziti önlemek için özel ASUS Hiper Topraklama teknolojisi içerir. Belirli pazarlarda, USB Type-C-to-Type ‑ A adaptörüyle kullanılabilir.

ROG Strix Go

Yeni ROG Strix Go USB-C oyun kulaklığı, bozulmamış ses için AI Mic özelliğine sahiptir. Bu hafif ve katlanabilir oyun kulaklığı, akıllı cihazlar, PC’ler, Mac ve Nintendo Switch (Taşınabilir modda) ve Sony PlayStation 4 gibi oyun konsollarıyla uyumludur.

ROG Strix Go 2.4

ROG Strix Go 2.4, USB don C donanım kilidi aracılığıyla düşük gecikmeli 2.4 GHz kablosuz bağlantı kullanarak akıllı cihazlar, PC’ler, Mac ve oyun konsollarıyla uyumlu hale getirir. Ürünle birlikte gelen 3,5 mm’lik konektör, Microsoft Xbox One ve diğer cihazlara bağlantı sağlar.

Buna ek olarak, AI Mic, kullanıcı evde veya hareket halindeyken saf sesli iletişim sağlar. Hızlı şarj özelliği, yalnızca 15 dakikalık şarjın ardından üç saate kadar kullanım sağlar ve kullanıcılar tam şarjla 25 saate kadar kullanımın keyfini çıkarabilir.

ROG Theta 7.1

ROG Theta 7.1, hassas konumlandırma ve olağanüstü ses için güçlü sanal bas ve benzersiz kristal netliğinde oyun içi iletişim sağlayan AI Mic ile birlikte sekiz ayrı ASUS Essence sürücüsüne sahip birinci sınıf 7.1 kanal surround ses oyun kulaklığıdır. Özelleştirilmiş bir ROG ev sineması sınıfı 7.1 DAC ve dört yüksek çözünürlüklü ESS SABRE 9601 kulaklık sürücüleri, oyunların canlanmasını sağlayan kayıpsız ses sunmaya yardımcı olur.

USB-C konektörü, oyuncuların PC, konsollar ve mobil cihazlarda 7.1 surround sesin keyfini çıkarmasını sağlar. ROG Theta 7.1 birinci sınıf yapı kalitesi sunar ve ergonomik tasarımı kullanıcı konforu sağlar. Buna ek olarak, özelleştirilebilir RGB aydınlatma özelliğine sahiptir.

Ücret konusunda açıklamada bulunmayan ASUS yerel mağazalara temsilcilerine başvurup, konuşmayı öneriyor. Yepyeni bir teknoloji, daha önce hiç kullanılmaması, kullanılmasının akıl edilememesi veya yapılamaması gibi etkenler bu cihazların değerlerini şimdilik çok arttırsa da yapılanın azımsanmayacak bir şey olduğunu görmek lazım.

ASUS’tan sonra hangi firmanın böyle bir haberle gündeme geleceği veya ASUS’un bu yenilikçi fikrine kullanıcıların vereceği tepkiler bu sürecinin devamının gelip gelmeyeceğinin cevaplarını da yanıtlamış olacaklar.

Yapay zekayla alakalı bu kadar gelişme yaşanırken artık hangi alanlara el atacağından ziyade hangi kısımlara giremeyeceğini düşünmenin daha kolay olacağı bir sürece girdik. Karşımıza gelecek yeni teknolojilerle görüşmek üzere.

Kaynak: www.guru3d.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir