Apple WatchOS 7 ile Gelen Yeni Özellikler | Teknobahçe

Apple WatchOS 7 ile Gelen Yeni Özellikler

Uyku takip özelliğinden, yeni Apple Face yüzleri, fitness hareket takip özelliği ve iki yeni sağlık takip aracı. Güncellemeyle beraber gelen harika Apple WatchOS yeniliklerini sizler için sıraladık.

apple-watchos-7

Apple Watch, akıllı saat dünyasında yenilikler getirmeye hızla devam ediyor. Bu sonbaharda gerçekleşecek güncellemeyle yeni bir saat kadranı, egzersiz seçenekleri ve yıllardır beklenen uyku takibi gelecek.

Dünya Geliştiriciler Konferansında duyurulan Apple Car Key, Mac Mini, Apple Arcade ve iOS 14 gibi, Apple WatchOS 7 de oldukça merak ediliyordu.
Sadece Apple Watch 3 ve üzerine gelecek özellikerden bazıları sadece Apple Watch 5 için gelecek. Bu çok önemli 8 özellik ise şöyle..

1. Apple’a ait bir uyku takip sistemi

Büyük bekleyiş sona erdi. Apple kullanıcıları üçüncü bir uygulamaya gerek kalmadan artık yatmadan saatlerini takabilecek ve uykularını takip edebilecekler. WatchOS 7 aynı zamanda kullanıcılarını yatmadan önce rahatlatabilecek ve zamanında uyumalarında yardımcı olacak. Kısacası saatinizi kullanmak artık yatmadan önce bir rutininiz olacak. Apple Watch siz yatağa girdikten sonra sensörlerini kullanarak kalp atış hızınızı takip edecek ve iyi bir uyku içi tüm bildirimleri kapatır. Uyku döngünüzü kontrol de edebileceğiniz bu özellikle, gece uyanıp uyanmadığınızı bile görüntüleyebileceksiniz. Zaman içerisindeki uyku ilerlemelerinizi de sizin için raporlayacak.

apple-watchos-7-uyku

Uykunuzu izlemek için saatinizde %30 şarj gerekiyor. Kalktığınızda tekrar şarj etmelisiniz. Şarjınız tamamlandığında telefonunuza bir bildirim alıyor ve kullanmaya devam ediyorsunuz.

2. Egzersiz ve fitness uygulaması

Apple egzersiz seçeneklerine artık güç egzersizleri, ısınma, soğuma gibi özellikleri de getirdi. Saatin içinde egzersizler için özel bir algoritma geliştirildi. Artık kalori takibini daha doğru izleyebileceğiz.

Bisikletle seyahet eden kullanıcılar artık rotalarını seçtiklerinde, tepe sayılarını bile görecekler. Kendilerine göre olan rotayı belirleyecekler. Geliştirilmiş olan algoritmayla daha doğru süre hesaplamalarıyla karşılaşacaklar. Kısacası navigasyon özelliği de bir hayli geliştirildi.

Etkinlik sayfamızda ise yaptığımız tüm etkinlik halkalarının genel bir özetini görebileceğiz.

3. Ellerinizi yıkamayı bile takip edecek

watchos-el-yıkama

Apple Watch elinizi doğru yıkadığınızı anlamak için mikrofon ve hareket sensörlerini kullanacak. Lavaboda olduğunuzu anladıktan sonra CDC yönergelerine göre bir 20 saniyelik geri sayım başlatacak ve doğru şekilde el yıkamanızı sağlayacak.

Evinize adım attığınızı anladığınız anda sizi uyaracak.

4. Diğer sağlık özelliği seçenekleri

Apple Watch yeni gelişen özellikleriyle sizi gürültüden de koruyacak ve ses ayarlarınızı kontrol edecek. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ses seviyesini geçerek müzik dinlediğinizde bir süre sonra sağlığınız için bir bildirim alacaksınız.

Yeri geldiğinde ortam gürültüsünü izleyecek ve size zarar verecek kadar sesli bir ortamda olduğunu anladığında uyarı verecek.

Yaşınıza göre sizi takip edecek ve sağlığınızı tehlikeye attığınız durumlarda da saatinizden uyarılar alacaksınız. Bu sayede sağlıksız bir yaşamı saatinizle önleyeceksiniz.

5. CarKey özelliğinizi telefonunuzdan kontrol edeceksinizŞimdilik sadece BMW araçlarda çalışacak CarKey özelliğini telefonunuz aracılığıyla saatinizde de eşleştirirseniz, saatinizi bir anahtar gibi kullanabileceksiniz.

6. Satır içi yanıtlar

iOS 14 ile gelen satır içi yanıt özelliğini, saatimizde de kullanabileceğiz. Gelen mesajı yanıtla diyerek, işaretlediğimiz mesajı yanıtlayabileceğiz.

7. Siri işbirliğiyle metin okuma

Siri kulaklık ile bağlı olduğunda metinleri size okuyacak. Böylece hareket halindeyken ya da okuyamayacağınız bir durumdayken Siri size ekranınızdaki metni okuyacak.

8. Çeviri özelliği

Apple Watch kullanıcılarının tüm mesajlaşmalarını çevireceği bir özellik daha getiriyor. Farklı dilde aldığınız mesajları sizlere anlık çevirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir