Apple, Kendi Mac İşlemcilerini Üretecek | Teknobahçe

Apple, Kendi Mac İşlemcilerini Üretecek

Uzun zamandır beklenen haber sonunda geldi. Apple’ın CEO’su Tim Cook,  Worldwide Developers Conference’ın (WWDC) açılış konuşması sırasında yıllardır Mac’lerde kullandıkları Intel işlemcileri terk ederek kendi işlemcileri Apple Silicon’a geçeceklerini duyurdu.

Apple yıllarca, cep telefonlarındaki ARM tabanlı yongaların, bir dizüstü bilgisayar veya ancak bir masaüstünde bulacağınız işlemci gücünü nasıl yakaladığını gösteriyordu. 2018’de şirket yeni iPad Pro’nun piyasadaki taşınabilir bilgisayarların yüzde 92’sinden daha hızlı olduğunu iddia etmişti. Bir noktada, Apple’ın üreteceği daha verimli yongaları Mac bilgisayarları için de kullanmak üzere dönüştürmesi kaçınılmaz görünüyordu.

Intel için çok kritik bir süreç olduğu bu söylentilerin ilk çıktığı 2018 yılında hisselerinin direk yüzde 6 düşüş yaşamasından belliydi. Satışlarının büyük bölümünü Apple’ın Mac modellerinin oluşturması ise Intel’i yeni bir arayışa sürüklemek zorunda bırakacak gibi duruyor.

Apple’ın ARM çiplerinin Intel ve AMD ile yarışabilecek seviyede mi, kesin evet diyemiyoruz. Zaten bu yüzden de Apple, 2020 Worldwide Developers Conference’ta kesin cevaplar vermekten kaçındı. Her ne kadar maliyetten ve dışa bağlılıktan kendini kurtarma anlamına gelse de gözüken bu avantajlar benchmark testleriyle daha kanıtlanmadığı için veya tüketiciye sunulmadığı için kesin bir şey söyleyemiyoruz.

Sorulan Apple Silikon hakkındaki sorulara da net cevaplar vermekten kaçınan Apple, çekirdek sayısının ne olacağı ve yonga yapısıyla ilgili olarak detaylı teknik bilgi paylaşmadı.

Bu kadar belirsizlik olunca da insanların aklına Apple’ın neden Intel işlemciden vazgeçti sorusunu getirdi. Bunu da Intel’de eskiden baş mühendis olarak görev yapan François Piednoel açıklık getirdi.

İddiasına göre, “Apple, “Skylake’in kötü kalite güvencesi” nedeniyle kendi işlemcisini kullanma kararı aldı ve sonunda bunu WWDC’de açıkladı. Piednoël’e göre Apple, kendi işlemcisini kullanmayı zaten bir süredir düşünüyordu ancak Skylake ile ilgili sorunlar, daha çabuk karar vermesini sağladı.”

Piednoel’e göre Skylake’te o kadar büyük sorunlarla karşılaşıldı ki, bilgisayarlarda çıkacak sorunlarda bizzat sorumlu tutulacağından artan piyasa rekabetinde ve gelişen teknoloji koşullarında bu riski almamayı tercih ettikleri yönünde.

Telefonlardaki işlemcileri üretmesiyle bu konuda tecrübe sahibi olan Apple ise bilgisayar için daha büyük, geniş ve donanımlı bir işlemci geliştirmesi gerektiğinin farkında ki Mac’lerin tasarımının bile değişme ihtimali gelen dedikodular arasında.

2021 yılında piyasaya sunmayı hedefledikleri işlemcinin Apple tarafından oluşturulduğu bilgisayarların ise kaderi ve geleceği tüketicilerden gelecek tepkilere bağlı. Bunu da göz önünde bulunduran Apple ise akıllı bir stratejiyle Intel’le anlaşmasını tamamen bitirmedi. Belirli modellerde hala Intel işlemcileri kullanmaya devam edecek olan Apple’ın bu konudaki son sözü ürünleri piyasaya sürüldükten sonra olacak.

Kaynak:www.redbull.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir