Apple CarKey ile iPhone'lar Araç Anahtarına Dönüşüyor | Teknobahçe

Apple CarKey ile iPhone’lar Araç Anahtarına Dönüşüyor

Apple, Worlwide Developers Conference (Dünya Geliştirmeci Konferansı, WWDC) etkinliği kapsamında iOS 14 adlı yazılımıyla getireceği büyük yeniliği CarKey’i duyurdu.

Apple, WWDC’de bu hafta arabanızın kilidini açmak ve çalıştırmak için iPhone’unuza veya Apple Watch’unuza dijital bir araba anahtarı ekleyebileceğinizi açıkladı. Bu özellik iOS 14‘ün bir parçası haline gelecek ve NFC teknoloji ile çalışacak.

Apple CarKey ilk hangi araba ile kullanılacak ?

Bu teknolojiyi destekleyecek olan ilk otomobil ise gelecek ay çıkması planlanan makyajlanan 2020 BMW 5 serisi olacak. NFC teknolojisini temel alan CarKey kullanıcının iPhone ya da Apple Watch’unu kapıya yakın bir yere getirmesiyle çalışıyor. Face ID ya da Touch ID olarak kimlik tanımlaması isteyen sistem, doğrulamayı yaptığında aracın kapı kilitlerini açıyor. Express modu ise bu onay sürecini devreden çıkarıyor.

Peki arabanızın anahtarını bir başkası ile paylaşmak istiyorsanız ne yapacaksınız?

CarKey, mesaj yoluyla başka kişilerle de paylaşılabilecek. Mac Rumors‘a göre sistem üç seviyede erişime izin veriyor: bagaj kilidi açma, kapı kilidi açma ve aracı kullanma. Seçenekler arasında ise azami hızı, güç değerini, maksimum ses seviyesini limitleme gibi fonksiyonlar da mevcut. Örneğin aracınızın anahtarını genç,sürüş tecrübesi iyi olmayan bir sürücü ile paylaşmanız gerekirse bu özellik sizin için kullanışlı olabilir.

Peki Iphone’unuzun şarjı az ise ne yapacaksınız?

Apple tabii ki de düşük şarj durumunu da hesaba katmış.Bunun için CarKey’e Iphone kapandıktan sonra 5 saate kadar erişim imkânı sunan güç tasarruf modunu da eklemiş.

Apple CarKey’in diğer araç üreticilerinin sunduğu dijital anahtardan farkı ne?

Tesla ve Hyundai‘in hâlihazırda sunduğu dijital anahtarın Apple versiyonundaki fark ise bu anahtarın paylaşılabilmesi. The Verge‘ün haberine göre Apple, ileri aşamada CarKey‘in NFC teknolojisi yerine daha güvenli bir sistem için U1 ultra geniş bantlı çipleri kullanacağını yazmış.

WWDC’de CarPlay güncellemeleri de duyuruldu. Apple arka plan için yeni duvar kağıtları , yeni kategoriler ve Haritalar uygulamasına eklenen yeni lokasyonlar ile sistemi geliştirerek kullanıcılarına yenilikler getirmeyi hedefliyor.

Yeni işletim sistemi iOS 14’ün ne zaman çıkacağı belli değil fakat tahminler eylül ayında sistemin ve güncellemelerin kullanıcılara ulaşacağı yönünde.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir