Apple, "App Clips" ile Uygulamaların Küçük Bir Kısmını İndirmeden Kullanmanızı Sağlayacak | Teknobahçe

Apple, “App Clips” ile Uygulamaların Küçük Bir Kısmını İndirmeden Kullanmanızı Sağlayacak

Google’ın mobil uygulamaları indirmeden kullanmayı sağlayan Instant Apps özelliğine oldukça benzeyen App Clips, uygulamaların belli bir kısmını indirmeye gerek olmadan kullanmanızı sağlıyor.

Apple’ın her yıl düzenlediği geliştirici konferansı olan Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC), bu yıl 22 – 26 Haziran 2020 tarihleri arasında Corona virüs salgını nedeniyle online olarak düzenleneceğini sizlere daha önce aktarmıştık.

WWDC 2020 kapsamında tanıtılan yeniliklerden biri de tahmin edildiği üzere Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’in yeni versiyonu olan iOS 14 oldu. Bu ‘Apple Clips‘ özelliği de iOS 14 ile birlikte geldi.

Google’ın mobil uygulamaları indirmeden kullanmayı sağlayan Instant Apps özelliğine oldukça benzeyen App Clips, uygulamaların belli bir kısmını indirmeye gerek olmadan kullanmanızı sağlıyor. Uygulamaların sadece küçük bir kısmını açabilen App Clip özelliği basit işlemleri yerine getirmenizi sağlıyor.

Örneğin; App Clips özelliği ile birlikte kahve veya otopark ücretini ödeyebilir ya da elektrikli scooter kiralayabilirsiniz. NFC desteğine de sahip olan App Clips, NFC tagleriQR kodlar veya mesajlar aracılığı ile paylaşılan App Clip kodları ile birlikte kullanılabilecek. Geliştiriciler paylaşılacak olan SDK ile birlike kendi App Clips’lerini oluşturabilecekler.

Bu özellik, en çok telefonunun hafızası 32 GB altında olan kişilere yarayacak. Çünkü genelde 16 GB,32 GB vb. hafızalı telefonlarda depolama sorunundan dolayı uygulamadan atabiliyor, en az kullanılan uygulamayı kendi kendine telefondan silebiliyor. Bu özellik sayesinde bu durumların önüne geçilecek ve belli başlı uygulamalarda şimdilik kısıtlı da olsa bazı temel özelliklerini gerçekleştirebileceğiz. İlerleyen zamanlarda bu özelliklerin de geliştirilebileceğini düşünüyorum.

App Clips özelliğinin Apple Pay desteğine de sahip olduğunu da ekleyelim. Kısacası ödemeleri gerçekleştirmek için ayrıca kart bilgilerinizi girmenize gerek kalmayacak. Apple Pay ile güvenli bir şekilde ödemeleri gerçekleştirebileceksiniz. Son olarak dilerseniz App Clips aracılığı ile kullandığınız uygulamayı direkt olarak indirebileceğinizi de belirtelim.

http://www.apple.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir